| |     latinica | english  
Насловна
Дан државности Републике Србије

Свим држављанима Републике Србије Амбасада Републике Србије у Багдаду жели срећан Дан државности



Одлука о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом допиносе јачању веза матице и дијаспоре

 

Министарство спољних послова, Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону  од 1. до 12. фебруара 2024. године расписује КОНКУРС за који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијасппоре.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећим линковима:

http://www.mfa.gov.rs

http://www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html



Oтварањe радова на обнови Клуба високих команданата Министарства oдбране, 13.1.2024. год.

Од стране Министарства одбране Ирака, о.п.а.и. И. Самарџић позван на отварање Клуба команданата Министарства oдбране, 13.1.2024. године. Отварању присуствовао председник  Владе Ирака Мухамед Шиа Ал Судани.
Југоимпорт је ангажован на овом пројекту у виду надзорника радова, а и пројекат обнове Клуба урађен од стране архитеката из овог предузећа. Испред Југоимпорта, догађају присуствовао представник ове компаније у Ираку гдин Карим. 

 


Oпширније...
Пријављивање за гласање у иностранству

Посетите линк: 

https://www.mfa.rs/mediji/saopstenja/izbori-prijavljivanje-za-glasanje-u-inostranstvu

 

 



Сусрет амбасадора Србије са министром одбране

Амбасадор Р. Србије Урош Балов сусрео се 04.04.2023. год. са новим министром одбране Р. Ирак Табитом Мухамадом Ал Абасијем (Thabet Muhammad al-Abassi) и том приликом су саговорници разменили мишљења о актуелној политичкој и безбедносној ситуацији у Р. Ирак и региону, као и о глобалним кретањима и њиховом утицају на билатералне односе две традиционално пријатељске државе.


Oпширније...
Председник Вучић примио акредитивна писма новог амбасадора Ирака

20.06.2022.

Председник Вучић примио акредитивна писма амбасадора Републике Ирак Председник Републике Србије Александар Вучић примио је акредитивна писма новоименованог амбасадора Републике Ирак Мохамеда Хакима Абида Алија Ал Рубајија. Председник Вучић је изразио уверење да ће амбасадор Ал Рубаји успешно обављати ту одговорну дипломатску дужност и наставити да доприноси развоју односа Србије и Ирака.


Oпширније...
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ПОЛОЖИО ЗАКЛЕТВУ

31.05.2022.

Председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас заклетву на Једанаестој посебној седници Народне скупштине Републике Србије у Дванаестом сазиву и ступио на дужност у другом мандату.


Oпширније...
СЕЛАКОВИЋ: СРБИЈА АКТИВНО УКЉУЧЕНА У СУЗБИЈАЊЕ ТЕРОРИЗМА,

11.5.2022.

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас у Маракешу на Министарском састанку Глобалне коалиције за борбу против ИСИЛ-а.

Селаковић је поручио да се Србија залаже за мултилатерални аспект борбе против тероризма и да сматра да Уједињене нације треба да буду кључни форум за међународну сарадњу на овом пољу.

 


Oпширније...
Интензивирати политички дијалог Србије и Ирака

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић састао се данас, на маргинама Министарског састанка Глобалне коалиције за борбу против ИСИЛ-а у Маракешу, са министром иностраних послова Ирака Фуадом Хусеином.

Констатујући традиционално добре и партнерске односе наших земаља, Селаковић је пренео заинтересованост Србије за продубљивање политичког дијалога и интензивирање сусрета на високом и највишем нивоу.  

Министар је посебно захвалио Ираку на принципијелној позицији по питању КиМ и континуираној подршци коју нам пружа у међународним организацијама.

Овом приликом је шефу српске дипломатије упућен позив за званичну посету Ираку, како би односи наших земаља били унапређени на темељима традиционално блиске сарадње коју су имале у прошлости.

Министри су знатну пажњу посветили сукобима у Украјини и енергетским аспектима кризе која погађа Европу али и многе земље у развоју због поскупљења основних животних намирница.



Амбасадор Урош Балов са првим потпредседником парламента Републике Ирак
Амбасадор Републике Србије у Ираку Урош Балов састао се са првим потпредседником парламента Републике Ирак Хакимом Абасом Ал Замелијем.
Хаким Абас Ал Замели нагласио је велику важност унапређења односа две државе које изванредне политичке односе морају унапредити пре свега на пољу економије, одбране и безбедности, али и у области културе и образовања.

 

 

 



ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ ДО 12. МАРТА
 

16. феб 2022

Поводом предстојећих избора у Републици Србији, расписаним за 3. април 2022.године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:

Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (до 12. марта 2022. године у поноћ), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима и потпис подносиоца захтева.

Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да бирач жели да гласа према месту боравишта у иностранству, на прописани начин доставља надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи, која о томе доноси решење.

По доношењу решења о одређивању бирачких места од стране надлежне изборне комисије за гласање на изборима, надлежна општинска, односно градска управа доноси решење о уписивању податка да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству и бирачко место на коме ће гласати, односно решење да нису испуњени услови да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству.

Након доношења решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.

Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити електронским путем, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана и регистарском броју личне карте, односно пасоша, на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе.

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.”

Министарство спољних послова позива држављане Републике Србије који желе да искористе своје бирачко право у иностранству да се обрате најближем дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије. Листа дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије се може наћи овде.

Извор/Фото: www.mfa.gov.rs

 



ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ НА ИЗБОРИМА 3. АПРИЛА 2022. ГОДИНЕ

Обавештавамо да је председник Републике Србије господин Александар Вучић донео Oдлуку о расписивању избора за посланике Народне скупштине и да су исти заказани за 3.април 2022. године.

Министарство државне управе и локалне самoуправе (МДУЛС) издало је Обавештење за бираче које имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима. Обавештење се може преузети у следећем линку:


http://mduls.gov.rs/obavestenja/obavestava-birace-koji-imaju-boraviste-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-izborima-koji-ce-biti-odrzani-3-aprila-2022-godine/

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити електронским путем, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана (ЈМБГ) и регистарском броју личне карте, односно пасоша, на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе – https://upit.birackispisak.gov.rs/.

Држављани Републике Србије који имају бирачко право а нису уписани у јединствени бирачки списак (ЈБС) неопходно је да поднесу захтев за упис у ЈБС у Републици Србији истовремено са захтевом за упис у бирачки списак податка да ће бирач гласати у иностранству

Држављани Републике Србије који имају бирачко право а уписани су у јединствени бирачки списак у Републици Србији могу да поднесу захтев за упис у бирачки списак податка да ће бирач гласати у иностранству.

Уз уредно попуњен и потписан захтев потребно је приложити и копију важеће биометријске личне карте Републике Србије или копију важећег биометријског пасоша Републике Србије.

Држављани Републике Србије са бирачким правом подносе захтев за гласање у иностранству преко дипломатско-конзуларног представништва најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка, односно до поноћи 12. марта 2022. године (локално време у Републици Србији). Након наведеног времена захтеви неће моћи да се процесуирају, те је потребно захтеве поднети благовремено.

Захтеви се могу доставити Амбасади Републике Србије лично, путем поште или на е маил: embsrbag@yahoo.com 



ЧЛАНСТВО У ЕУ И СТАБИЛАН РЕГИОН ПРИОРИТЕТИ СРБИЈЕ
 

8. фебруар 2022. 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић оценила је данас, у разговору са специјалним изаслаником премијера Уједињеног Краљевства за Западни Балкан Стјуартом Пичом, да је сарадња у региону, као и са свим партнерима који доприносе тој сарадњи, стратешко опредељење Србије, у циљу постизања стабилности, економског напретка и просперитета Западног Балкана.

 



ПРЕДСЕДНИЦА ВЛАДЕ БРНАБИЋ НА ГЛОБАЛНОМ КОВИД-19 САМИТУ У ОРГАНИЗАЦИЈИ БЕЛЕ КУЋЕ

22. септембар 2021. године

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је данас видео-поруком на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће, који је отворио председник САД Џозеф Бајден.

На самиту видео-порукама учествује велики број светских лидера и званичника међународних организација, између осталих и генерални секретар УН Антонио Гутереш, председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен, британски и канадски премијер Борис Џонсон и Џастин Трудо, немачка канцеларка Ангела Меркел и многи други.

Премијерка је у поруци истакла да је Србија била међу првим европским земљама која је набавила ковид вакцине, а да је она била први европски премијер који је примио вакцину.

Захваљујући годинама улагања у дигитализацију и развоја еУправе, успели смо да организујемо компликовани и сложени процес вакцинације веома ефикасно и то на начин да буде фокусиран на грађане, објаснила је она.

Међутим, како је додала, од самог почетка били смо свесни да ово није само ствар наших грађана и само наша борба. У борби против пандемије Ковид-19 или смо сви безбедни или нико није безбедан.

Управо зато, поред набавке вакцине за наше грађане, донирали смо вакцине и грађанима региона западног Балкана, али и другим земљама, подсетила је она и прецизирала да је Србија донирала 230.000 доза вакцина региону, вакцинисали смо стране држављане у Србији са приближно 300.000 доза и издвојили смо 570.000 доза вакцина за земље Африке и Азије.

Брнабић је напоменула да је Србија већ започела са производњом ковид вакцине од једног произвођача, а да ће до краја године започети производњу и од другог, јер на тај начин желимо да помогнемо и подржимо све људе и земље којима су вакцине потребне.

Ово је пандемија у којој или ћемо победити заједно или ћемо изгубити заједно, али морамо да се боримо заједно, поновила је премијерка.

Зато Србија подржава циљеве овог глобалног самита, нагласила је она и исказала захвалност Сједињеним Америчким Државама и председнику Бајдену што су организовали самит и подржали заједничке напоре у борби против пандемије Ковид-19.

Вакцине су једини излаз у борби против пандемије, закључила је Брнабић.


Извор/Фото: www.srbija.gov.rs



ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА, СЛОБОДЕ И НАЦИОНАЛНЕ ЗАСТАВЕ

15.09.2021. 

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао је данас централној манифестацији посвећеној обележавању Дана српског јединства, слободе и националне заставе на Савском тргу.

"Ваша Светости,поштовани члане председништва Босне и Херцеговине господине Додик,уважена председнице Републике Српске госпођо Цвијановић, уважени председниче Народне скупштине Републике Србије господине Дачићу, уважена председнице Владе Републике Србије госпођо Брнабић, Ваше екселенције, часни оци, драги пријатељи,

Краљ Петар Први Карађорђевић, уручио је јуна и новембра 1911.  године 51 пуковску заставу својој војсци.

Ниједна, понављам ниједна, од тих застава није заробљена, што је преседан у историји модерног ратовања.

Јунаци којима је поверен задатак да се старају о тим заставама, прошли су све битке балканских и Првог светског рата, да би баш на данашњи дан 1918. године, јуришајући испод тих барјака, победоносно кренули у пробој Солунског фронта.  Слава нашим великим, српским јунацима!

Нашим прецима, јунацима Колубаре, Цера, Куманова, носиоцима Карађорђеве звезде и Албанске споменице, српска тробојка, црвено-плаво-бела, била је и већа и важнија и преча од живота, јер их је опомињала да слобода Србије нема ни цену, ни алтернативу.  Зато су барјактари гинули, али су заставе преживеле.

Због њих, због свих других који су под том заставом, под тим именом, за ту славу, дали животе, данас обележавамо Дан српског јединства, слободе и националне заставе, можда и најважнији наш празник, који нам јасно говори ко смо, одакле долазимо, и где идемо.

То је празник нашег идентитета, оног у којем се сједињују језик, култура, традиција, вера, али и вредности на којима почива читаво друштво, вредности које једну државу чине цивилизованом, уређеном, способном да памти, али и да зна шта јој је и зашто чинити.

Датум који смо изабрали, 15. септембар, је датум пробоја Солунског фронта, онај дан у којем, заједно, леже и наш бол и наша слава, који чине први део оне Ренанове дефиниције нације, по којој је она заснована на заједничкој патњи, слави у прошлости, али и заједничком плану за будућност.

Тог 15. септембра, 1918. године, једини план је била слобода, ка којој су српске трупе јурнуле уз чувену наредбу Живојина Мишића: У смрт, само не стајте! Напред, у отаџбину!

Тај дан је био први у низу истих таквих плебисцита, на којима смо, без обзира на крваву цену, бирали, наново и наново, Србију и њену слободу.

И данас је, баш зато, важно, да славећи све жртве, сваку кап крви коју су пролили, сваку кост коју су посејали, на још једном плебисциту усвојимо свој нови план за будућност. Ону, у којој ћемо стајати под истом заставом, знајући да је она застава слободе, и застава мира, али и застава будућности.

Застава нашег јединства у намери да сачувамо идентитет и право да будемо то што јесмо, један те исти народ, који не жели да било шта од било кога узме, да било кога угрози, него само да за себе издејствује исто оно право које признаје  другима. Право на име, на историју, културу, језик, веру, традицију и право на постојање.

То је право на достојанство, право на сећање, али и право на оно на шта иначе нико не може да нас натера, а многи и даље покушавају, безуспешно - право да сами одлучимо и када ћемо и шта да заборавимо.

И себи, и другима.

Није увек све било сасвим светло током историје, и најчешће према нама самима, понекад и према другима, али, бар на овим просторима, не постоји нација која је прошла кроз толику таму, и ону гробну, нација која је поднела толику жртву да би угледала светло и постала нација, слободна.

Шта ћемо од свега тога да заборавимо, а многе ствари морамо, тек да не бисмо вечно живели у прошлости, може да буде искључиво наш избор, а не одлука било кога са стране.

И одмах да буде јасно, ову заставу, све оне који под њом и због ње леже, заставу нашег страдања, заставу наших костију, наших јама, логора, деце коју су нам узели, сасвим сигурно  никада нећемо заборавити и са поносом ћемо је носити.

У њој, и то је још једна важна лекција коју морамо да научимо, јесу и све наше бесмислене поделе, сви пропали снови које смо сањали, свака грешка коју смо направили, али оно што у томе јесте битно је то да, и таква, та застава наша,  представља оно јединство које се заснива на чињеници да нисмо савршени, да јесмо различити, али и да знамо да је лепота заједништва, лепота заставе, управо и у томе.

Баш зато, наша црвено-плаво-бела тробојка није никакав позив на једноумље, већ потпуно супротно супротно, на чување свих наших разлика под једном, истом заставом.

Под симболом слободе, идентитета, постојања, права на живот, јер то јесу услови за различитост.

Робови су сви исти, поробљени. Слободни људи се разликују, зато што су слободни.

И то је нешто што мора да важи за све људе на Балкану, без обзира на то где живе. Да буду слободни, у истој мери, са истим правима, са својим језиком, вером, културом и традицијом.

И није то никакав посебан српски свет, за који нас оптужују, то је, једноставно, свет слободних, свет оних са својим именом, са правом да гласно и без последица могу да га изговоре, увек, и на сваком месту.

Никада више за српску тробојку никоме нећемо да се извињавамо. Носићемо је са поносом увек, и свугде. За нас не постоји ништа важније и прече од јединства нашег народа.

И то, по нама, мора да важи за све народе на Балкану, без икаквих изузетака, а поготово без сталних покушаја да се некоме,  Србима, пре свега, дозволи понекад име, али и да се, уз то име, дода и жиг кривице.

Овај наш празник јединства и слободе, ова наша застава,имају и ту улогу, они су доказ да то, бити Србин, не значи и бити крив, не значи носити терет осуде, већ, управо супротно, они говоре да уз то име иде понос.

Понос због Мишара, Делиграда, Ћеле куле, и Такова, Куманова, Милоша, Ђорђа, Михајла, понос због Колубаре, Цера, Кајмакчалана, понос због Петра и Александра, свих живота датих за један леп, најлепши покушај свих антифашиста да сачувамо слободу и у то најтеже време, али и због мученика из Пребиловаца, Јадовна, Јасеновца, које никада више не смемо да заборавимо, као што смо заборављали 70 година.

И то смо ми. То је Србија. То је нова Србија, другачија Србија, поносна Србија, која ни од кога ништа не тражи и која никога неће да моли, која само хоће да има права, баш као што имају сви остали, и ништа више, али и ништа мање.

То је језик, наш српски језик, језик и Меше Селимовића, и Иве Андрића, и Милоша Црњанског. То је култура коју смо стварали, то је вера без мржње, то је наше биће, то нас одређује и чини достојним народом.

То нам, на крају, даје снагу, наук, да у овом веку, чији темељи су нам данас у рукама, тражимо мир и да своју снагу, величину, откријемо у  животу, у ономе што га чини бољим, у раду, у великим подухватима прављења путева и мостова, у повезивању, у фабрикама, новим болницама, у знању и вери да умемо, можемо, једнако, или више од свих других.

И као што се ми поносимо прецима који су за слободу давали животе, тако сутра наши потомци треба да се поносе нама, који их учимо како се за слободу живи и како се, у слободи, живи.

И треба да их научимо како се памти, и како се, само својом вољом, заборавља. Како се заслужује достојанство и како се поштује темељ.

А темељ јесте то име, Србија, под којим су толики непознати сахрањени. И та наша застава, у коју су уткали своје животе, да остану препознати. И слава, Отаџбина, која своју децу види, чује, и помаже, ма где она била.

Темељ је и овај празник, празник нашег идентитета, наше историје, али и наших различитости које, опет, дају и славу и бол у прошлости, и јасан план за будућност.

И хоћу да кажем велико хвала нашем народу у Републици Српској, хоћу да кажем и велико хвала његовим представницима, који су овде, хоћу да кажем велико хвала и нашем народу у Црној Гори и његовим представницима, онима који се не стиде да кажу да су Срби, хоћу да кажем и велико хвала нашем мученичком народу на Косову и Метохији, њиховим представницима, који су вечерас овде, са нама, али и да кажем велико хвала свима онима који данас нису смели да истакну своју, српску заставу због претњи њихових режима у региону, да им кажем  хвала, јер знам да су њихова срца вечерас овде, са нама и да куцају за наш, за свој српски народ.

И дозволите ми, на крају, да кажем да оно што ћу да радим, колико год будем могао, свом снагом, свим срцем, свом душом, онолико времена колико је остало, водићу Србију да буде још јача, снажнија, да може да помогне Републици Српској, никада не дирајући у права Босне и Херцеговине, да помогнемо нашем народу и у Црној Гори, и на сваком месту, и да заштитимо сваког српског човека од прогона, да нам се никада више не понове ни Јасеновац, ни Јадовно, ни Пребиловци, ни Олуја, ни Бљесак, ни погроми из 2004. године. И то је наш завет!

Нека живи српско јединство, слобода наша и наша црвено-плаво-бела тробојка! Нека живи Република Српска!

Живела Србија!"


Извор/Фото: Председништво/Димитрије Голл


 

 



ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ: ОДЛУЧИЛИ СМО - НАШ ЦИЉ ЈЕ ЕУ, АЛИ ЈЕ КИНА ВАЖАН

22. јул 2021. године

Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику „Ханделсблату“ и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.

Он је тако одговорио на питање шта ће Србија изабрати када једном буде морала да бира између тесних односа са Пекингом или ЕУ. Вучић је нагласио да Србија жели да постане пуноправна чланица ЕУ

„Нас повезује историја, заједничка култура, чланице ЕУ су без премца већ сада наши најважнији партнери“, објаснио је и додао да је трговинска размена Немачке и Кине 3.000 пута већа него Србије и Кине, а, приметио је, и поред тога се послови Србије са Кином приказују као проблем.

На констатацију да немачка канцеларка Ангела Меркел није честитала стоту годишњицу КП Кине, а да је он то учинио, одговорио је да Србија није Немачка, већ мала земља. На додатно инсистирање шта ће урадити Србија ако мора да бира између ЕУ и Кине подвукао је да се Србија већ одлучила, да јој је био и остао циљ чланство у ЕУ.

„Наши највећи инвеститори су из ЕУ. На ЕУ отпада 67 одсто наше трговине. Плус 17 одсто са земљама региона које се све налазе на путу ка ЕУ. Без ЕУ не можемо преживети“, додао је он.

„Али можемо ли много тога доброг спровести са Кином - наравно. И то чинимо, као и Немачка“, истакао је Вучић, а на примедбу да се критикује квалитет пројеката Пута свиле, пре свега због кинеских радника, одговорио да је квалитет путева или мостова, коју Србија гради са Кином, одличан.

„Дајемо посао онима који нам поднесу најбољу понуду. Због тога кажем Европљанима који критикују кинеске пројекте у нашој земљи - понудите нам пројекат за један евро више и добићете га“, нагласио је он.

С тим у вези је указао да Србија са 600 милиона евра помоћи ЕУ гради железничку пругу ка Северној Македонији, наводећи да је понуда била боља од кинеске.

„Често се говори о прузи према Будимпешти са 180 километара кроз територију Србије коју финансира Кина. Али пруга која се гради уз помоћ ЕУ од Београда до северномакедонске границе је дупло дужа и нико не говори о томе. Све је сувише политички“, констатовао је он.

Упитан да ли поздравља планове ЕУ и САД о алтернативној иницијативи Путу свиле, Вучић је рекао да подржава све што доноси предности нашем региону.

„Кинези желе да прошире свуда своје присуство, али многи процеси на Западу, искрено речено, су ефикаснији и без проблема. Морамо још много да учимо од Запада, али пристижемо“, казао је Вучић.

Он је указао да је Кина важан партнер Србији и додао да када је почела консолидација државних финансија 2014. наша држава је добила добре услове од Кине за развојне пројекте.

Он је навео и да је на истоку Србије, на молбу ЕУ расписан конкурс за рудник бакра, да шест месеци ниједно европско предузеће није дало понуду, те да су га преузели Кинези.

„Наш посао је да бринемо о људима“, поручио је он.

Подсетио је да је српска привреда у осам и по година порасла за 52 одсто, што за ЕУ значи да би Србија могла бити снажна чланица и мотор за цео регион.

Објашњавајући како се Србија тако добро економски развија он је указао да Србија има одличну радну снагу, која говори енглески, да су друштво и администрација дигитализовани, и да има и најфлексибилнији закон о раду у Европи, као и консолидоване јавне финансије.

Подсетио је да је раније јавни дуг био на 78 одсто БДП, а данас је смањен, захваљујући снажним растом привреде, на 52 одсто.

„Можемо себи приуштити да инвеститорима дамо подстицај за долазак“, додао је он и истакао да Србија нуди помоћ инвестицијама, али да на пример за долазак Центра за развој „Континентал“ мотив нису биле субвенције.

Указао је да је само Србија у овом региону пре пет, шест година покренула дуални образовни систем, који имају Немачка, Швајцарска и Аустрија, да је на десетине хиљада људи у дуалном образовању, а да то цене страни инвеститори, који, уз то, могу тесно сарађивати и са универзитетима.

Немачка, навео је, је најважнији трговински партнер и највећи инвеститор.

Почели смо доласком малих текстилних предузећа из Турске, а сада долазе пре свега велике немачке фирме. Данас у немачким компанијама у Србији ради 71.000 људи“, објаснио је он.

Вучић је казао да је веома важна европска перспектива за инвеститоре, наводећи да „Никек“, „Тоји Тајерс“ или „Мицубиши“ долазе из Јапана у Србију јер је наша држава на стабилном европском путу.

Упитан да ли верује да ће Србија у догледно време постати чланица ЕУ, казао је да се он не жали.

„Сигурно је да смо добили 45 милијарди евра помоћи ЕУ, да бисмо економски били много даље. Уместо тога смо добили од ЕУ 1,6 милијарди евра. Навикли смо да наше успехе сами остварујемо“, рекао је Вучић.

Председник Србије је подсетио да су у Хрватској раније плате биле 2,2 пута веће него у Србији, а данас су веће за свега 1,7 пута.

„Затварамо рупу сопственим снагама. Ако би постали чланица ЕУ онда засигурно не би тражили највеће субвенције“, уверава он.

Рекао је да српски пут следи немачки пут ка Европи, и да Србија жели фер шансу.

„Верујем речима Меркелове. Она је на крају свог мандата и не би морао више да је хвалим. Али она нам је дала стабилност, слободу путовања у ЕУ, помогла у мигрантској кризи 2015. године и министра привреде Алтмајера и друге замолила да тесно сарађују са нама“, подсетио је он.

На питање да ли има назнаке да ће и нова немачка влада подржавати тако Србију, Вучић је изразио уверење да ће тако бити.

„Познајем Армина Лашета, разговарао сам са њим као премијером Северне Рајне Вестфалије. Веома је паметан и разуме ситуацију на Балкану, и засигурно ће као нови канцелар наставити политику Меркелове према нашем региону“, додао је он.

Вучић је, такође, изразио уверење да Русија, ако би се конкретизовало приступање Србије ЕУ, не би слично реаговала као у случају Украјине и да је ту реч о сувереној одлуци Србије.

На додатно питање с тим у вези Вучић је указао да је увек када би се састајао са Владимиром Путином, а било је 18 или 19 састанака, говорио да је захвалан за традиционално тесно пријатељство са Русијом, али и да се Србија налази на јасном ЕУ курсу.

„Упитао је да ли је то наш избор и ја сам одговорио „да, чланство у ЕУ је наш циљ“, додао је он.

Када је реч о „Косову“ Вучић је нагласио да је потребан компромис у вези овог питања.

„Само тако може бити одрживог мира. Србија, а и ја желимо мир. Престанимо са лудостима прошлости. Тада цео регион може постати мотор новог раста за Европу“, рекао је Вучић.


Извор: Танјуг



СРБИЈА ОСТВАРИЛА ВЕЛИКИ УСПЕХ У ОБЛАСТИ ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ

20. јул 2021. године

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је на скупу посвећеном дигитализацији и ИТ сектору, који је одржан у Њујорку, да је, откако је постала премијерка, најпоноснија на успех Србије у области дигитализације.

Брнабић, која борави у дводневној посети САД, рекла је да је, када је у августу 2016. године изабрана за министарку државне управе и локалне самоуправе, желела да учини све да промени јавну администрацију и оно што јој је као грађанину сметало.

Она је навела да је, када је ступила на дужност премијера, знала шта су јој приоритети и да најпре треба да се дигитализација подигне на виши ниво, да почне реформа образовања и да се ради на јачању економије. 

Веровала сам у земљу која верује у народ, јер је српски народ креативан. Од 1. јуна 2017. године почели смо да радимо као е-Влада, односно да размену података вршимо електронским путем, навела је председница Владе.

Према њеним речима, наши грађани нису више морали да иду, рецимо, у Пореску управу, а од тада је јавна администрација разменила 50 милиона докумената, што значи да грађани нису морали да иду од канцеларије до канцеларије по 50 милиона папира.

Брнабић је истакла да је поносна и на оно што је урађено на пољу образовања откако је на челу Владе, прецизиравши да је у септембру 2017. године уведено програмирање као обавезан предмет у основним школама.

Нико није веровао да то можемо да урадимо, али смо сарађивали са приватним сектором и неким друштвеним организацијама и успели смо у томе. Тренутно смо много испред бројних земаља у Европи и свету, рекла је премијерка.

Председница Владе је указала на то да је ипак најпоноснија била када је постављен камен темељац за научно-технолошки парк у јужној Србији, напоменувши да до сада наша земља има четири научно-технолошка парка.

Она је истакла да је Србија од тада постала једна од најуспешнијих земаља у свету на технолошком пољу, при чему је по неким параметрима међу десет држава у свету, а у неким међу пет, оценивши да је то доказ да се земља може брзо мењати.

Премијерка је, одговарајући на питање о вакцинацији, нагласила да наша држава никад то није гледала као геополитичко питање, већ као здравствено.

Према њеним речима, Србија је разговарала са произвођачима и са Истока и Запада и била је међу првим европским земљама које су потписале уговоре и са компанијом „Фајзер/Бионтек“ и са „Синофармом“.

Нажалост, многе земље су гледале на ово питање као геополитичко. Нама то није било битно, докле год су вакцине безбедне, нагласила је председница Владе и додала да ту није био крај успеху Србије, јер је потребна и добра организација.

Брнабић је објаснила да је организација друга важна ствар у вакцинацији, јер је то логистички веома тежак процес, додавши да је, уз помоћ дигитализације, остварен успех и да се исплатило све што смо радили претходних година.

Она је навела да је Србија брзо успоставила систем преко којег грађани могу да искажу интересовање за вакцинацију против корона вируса и да изаберу коју вакцину желе да приме, као и да буду обавештени поруком када да се јаве на вакцинацију.

Сада могу да се улогујем на телефон, да видим колико је људи примило вакцину, колико се још пријавило, тако да се виде ефекти дигитализације. Све смо направили врло ефикасним и лаким за наше грађане, објаснила је премијерка.

Брнабић је, одговарајући на питање шта осталим земљама света може да поручи како да брже напредују, рекла да је важно да се што више улаже у дигитализацију и едукацију.

Морате да научите децу како да размишљају, а не шта да мисле. Неће сва деца постати ИТ стручњаци, али оно што могу да науче јесте алгоритамски начин размишљања и како да доносе одлуке, поручила је она.

Премијерка је као важну ствар за напредак навела улагање у брз интернет и обезбеђивање инфраструктуре за стартап компаније јер све више и више економија ће бити засновано на стартаповима и иновацијама, нагласивши да треба помоћи људима да покрену фирме и спроведу своје идеје.

Она је, говорећи о друштвеним мрежама, указала на то да су лажне вести постале највећи изазов ових мрежа и остаће још неко време.

То је највећи изазов са којим се, као премијер, сусрећем, посебно током пандемије корона вируса, рекла је она и додала да су друштвене мреже и велика прилика за политичаре да комуницирају са грађанима.

Извор: www.srbija.gov.rs
Фото: www.srbija.gov.rs



ОБРАЋАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ НА СЕДНИЦИ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА

09. јун 2021. године

Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација


Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,

У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица.

Други део излагања биће посвећен питањима која се покрећу шестомесечним Извештајем о раду Механизма – председника Механизма г. Ађијуса и Извештаја главног тужиоца г. Сержа Брамерца, посебно по питању актуелне сарадње Републике Србије са Механизмом.

Трећи део мог говора, а то сам приметио и у многим вашим изјавама чак и данас, биће поглед Србије на све што се дешавало у Хашком трибуналу и на то шта су пресуде донеле људима на простору бивше Југославије.

Република Србија је више пута пред Саветом безбедности покренула питање могућности издржавања казни изречених од стране МКСЈ и Механизма у Републици Србији. И поред напора да се ово питање покрене са „мртве тачке“, није добијен ниједан одговор Савета безбедности. Највећи број особа које се налазе на издржавању затворске казне су држављани Републике Србије и природно је да Република Србија буде заинтересована да обезбеди издржавање казне затвора у Републици Србији.

МКСЈ и Механизам упућују на Савет безбедности као надлежну институцију да се позабави овим питањем.

Спреман сам овде да поновим спремност Републике Србије за преузимање обавезе и одговорности за извршење затворских казни које је МКСЈ или Механизам изрекао држављанима Републике Србије под надзором Механизма и пуно поштовање ауторитета Механизма у погледу превременог пуштања на слободу.

Господине председниче,

Посебан проблем са којим се суочавамо је узнемиравање које врше правосудне институције формиране на територији Косова и Метохије, која је у саставу Србије, а која се налази под привременом управом УН. Сведоци смо покушаја да се опет суди двојици држављана који се налазе на издржавању затворске казне за дела за која им је већ суђено пред МКСЈ. Конкретно, у протеклом периоду учињен је покушај да се изврши саслушање Небојше Павковићa и издејствује изручење Властимира Ђорђевића.

Апелујем на Механизам и Савет безбедности да спрече покушаје кршења начела nе bis in idem, цивилизацијског начела које је потврђено и у Члану 7. (1) Статута Механизма и да се онемогуће поновна суђења особама које је МКСЈ већ осудио, посебно да се постара да се то не чини на територији која је под привременом управом УН.

Господине председниче,

Председник Механизма (г. Кармел Ађијус), поред редовног Извештаја, доставио је 11. маја 2021. године и писмо председнику Савета безбедности чији је предмет наводни пропуст Србије да ухапси и преда Механизму Петра Јојића и Вјерицу Радету, оптужене за непоштовање суда, тврдећи да на тај начин Република Србија поступа супротно својим обавезама према Резолуцији Савета безбедности 1966 (2010) и затражио од Савета безбедности да предузме мере како би се обезбедило да Србија испуни наводне обавезе према Статуту Механизма и Резолуцији 1966.

Суштина аргументације председника Механизма своди се на то да Република Србија има обавезу да лиши слободе и испоручи Механизму своје држављане оптужене за непоштовање суда, без обзира на природу оптужби, околности под којима је таква наредба донета и последица које могу да уследе њеним спровођењем.

Овде је реч о оптужбама које се не тичу тешких повреда међународног хуманитарног права и које се везују за предмет пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију који је окончан 2018. (случај Војислав Шешељ) и то у првом степену ослобађањем оптуженог од оптужби, a по жалби тужиоца на пресуду којом се окривљени оглашава кривим и изриче му се казна у трајању од 10 година, којом је покривено време које је провео у Притворској јединици УН.

Судија Ађијус износи да Србија игнорише своје обавезе према Резолуцији 1966 (2010). Напротив, Република Србија озбиљно схвата своје обавезе сарадње са Механизмом. Након што је донет налог за хапшење и предају Механизму двоје оптужених за непоштовање суда, Виши суд у Београду је установио да нису испуњене претпоставке за њихово хапшење и испоручивање Механизму. Одлука се темељи на правилима међународног права и унутрашњег права Републике Србије и обавезујућа је за носиоце извршне власти у Републици Србији.

Овде бих подсетио да је прва одлука судије појединца (Ајдин Сефа Акаја од 12. јуна 2018. године) који је поступао у овом предмету, била да се кривично гоњење В. Радете и П. Јојића због наводног непоштовања суда проследи правосудним органима Републике Србије. У наредним поступцима, први пут је изнет аргумент наводне невољности сведока да сарађују са правосудним органима Републике Србије, који није поткрепљен било каквом аргументацијом и на коме се темељи одлука о ускраћивању преношења предмета у надлежност правосудних органа Републике Србије.

Република Србија је у више наврата изразила спремност да преузме вођење судског поступка против Петра Јојића и Вјерице Радете и пружила одговарајуће гаранције. Република Србија, такође, у потпуности признаје и прихвата обавезу Механизма да надзире суђења која су уступљена националним судовима уз помоћ међународних и регионалних организација, као и да предузима мере предвиђене чл. 6 Статута Механизма.

На овом месту бих подсетио да је Република Србија предала трибуналу сва лица које је оптужило Тужилаштво, међу њима највише политичке, војне и полицијске званичнике, обезбедила присуство огромног броја сведока, предала огромну документацију. Обавеза је Механизма, према Резолуцији овог Савета безбедности, да предузима мере које омогућавају да се предмети уступе националном правосуђу. У ранијој пракси, 13 случајева је прослеђено Босни и Херцеговини, 2 Хрватској и само 1 Србији.

На крају, што не значи и да је најмање важно, подсетио бих вас све овде на чињеницу да је Француска – разуме се, као суверена и независна држава – на захтев за хапшење и изручење Флоренс Артман због објављивања докумената и непоштовање суда, одбила захтев за изручење, уз образложење да она не изручује своје држављане. За мањи прекршај, ви од нас тражите да изручимо своје држављане Јојића и Радету, показујући неповерење и према српском правосуђу и судовима и према држави Србији, као и чињеницу да правило из старог Рима и даље важи – quod licet Iovi non licet bovi – што приличи богу, не приличи волу.

Није згорег напоменути да за злочине над Србима није суђено официрима и политичарима вишег ранга и да су злочини извршени над Србима остали некажњени пред МКСЈ и Механизмом. Подсетимо, примера ради, да је случај Адеми и Норац за стравичне злочине према српском цивилном становништву у Медачком џепу препуштен хрватским правосудним институцијама. Осведочени злочини над Србима, попут злочина Рамуша Харадинаја, Насера Орића, затим Анте Готовине и других оптужених за војну операцију „Олуја“ која је довела до потпуног етничког чишћења српског становништва са великог дела данашње Хрватске, пред МКСЈ резултирали су ослобађајућим пресудама. Многи стравични злочини над цивилним становништвом српске народности који су извршени на територији Босне и Херцеговине, Хрватске и Аутономне покрајине КиМ, а који су резултирали етничким чишћењем српског становништва, једноставно нису били предмет интересовања тужилаштва МКСЈ.

Оно што је веома важно и да ништа не оставимо неразјашњено, јесте то да је Србија земља која осуђује сваки злочин и све злочинце који су их починили на територији бивше Југославије. Међутим, занимљиво је да је, упркос критикама, Србија једина која отворено говори и осуђује злочине почињене од стране припадника српске националности, док друге земље региона уопште не говоре о злочинима које су представници тих народа починили над српским народом. И, желим да још једном овде нагласим пред вама, да Србија осуђује страшан злочин у Сребреници и изражава своје најдубље саучешће породицама страдалих у том масакру. И са овим у вези нема никаквог „али“.

Ипак, овде смо да анализирамо резултате и казнену политику МКСЈ и Механизма, а она је била таква да никада није задобила поверење код српског народа, ма где он живео. И не због тога што ми Срби не признајемо злочине које су починили неки од наших сународника, већ зато што је Хашки трибунал, уз изузетке, судио само Србима на све три територије бивше Југославије: Хрватској, Босни и Херцеговини и Косову и Метохији, коју неке од држава чланица Савета безбедности виде и називају, наравно супротно праву, правним нормама и резолуцијама Уједињених нација, као независну државу. Покушаћу пластично да вам докажем како је хашка правда кројена, чак иако знам да то неће наићи на разумевање многих од вас, али за мене је то важно због историје, чињеница и уџбеника који ће се писати на основу чињеница.

Наиме, Срби су осуђени на укупно 1138 година затвора, и на 8 доживотних казни затвора. Истовремено, Хашки трибунал није осудио ниједног Хрвата за злочине над Србима, ни у акцијама Медачки џеп, ни у „Бљеску“ нити у „Олуји“, како је то политички лукаво урађено у Трибуналу, а све завијено у форму права и правде. Тужиоци Хашког трибунала су намерно изабрали тројицу политичких и војних лидера Хрвата, босанских муслимана и Албанаца на све три поменуте територије, који су чинили злочине против Срба – Анта Готовину, Насера Орића и Рамуша Харадинаја. Занимљиво је да је, пратећи исти шаблон, дакле исти шаблон, ова неправда подељена. Наиме, сви они су били осуђени у првостепеном поступку, са изузетком Рамуша Харадинаја, јер ниједан сведок није преживео. Готовина је био осуђен на 24 године затвора у првостепеном поступку, док је волшебном одлуком другостепеног већа и односом судија 3:2, пресуда промењена у ослобађајућу. Насер Орић, за злочине против Срба, такође је био осуђен првостепеном пресудом, али, волшебном одлуком другостепеног суда и поново односом судија 3:2, одлука је била ослобађајућа пресуда и он је био ослобођен сваке одговорности. Дозволите ми да поновим, сви сведоци у поступку против Рамуша Харадинаја су или извршили самоубиство или су били убијени под веома, веома чудним околностима.

Дозволите ми да закључим: ја не желим да верујем да неко хоће да каже да није било злочина над Србима, али, судећи по пресудама Хашког трибунала, нико – апсолутно нико - није одговоран за те злочине.

Ипак, ми у Србији ћемо показати одговорност и борићемо се за мир, стабилност и помирење у региону.

Тражимо од држава чланица Савета безбедности Уједињених нација да нам помогну рационалним и прагматичним приступом и поштовањем међународног права, а не покушајима даљег понижавања Србије. Србија је мала земља, са поносним и храбрим народом, који је поднео највеће жртве током Првог и Другог светског рата, народом који жели да живи у миру са својим комшијама. И када вам ово тражим, не мислим да тражим превише.

На самом крају, Србија је земља са највећим растом у региону Западног Балкана и не можемо да напредујемо ако односи са нашим комшијама, пријатељима и другим земљама нису добри, стабилни и бољи. Због тога, упркос селективној правди која је примењена у Хашком трибуналу, бићемо отворени за сваки дијалог, сваку врсту сарадње и ми гледамо ка будућности, а не ка прошлости.

И имам само једну поруку за грађане Србије и грађане српске националности у целом региону – главу горе, ни Србија ни српски народ нису осуђени ни за шта и на нама је да радимо још марљивије, да отварамо фабрике и боримо се за нашу децу и нашу будућност.

Живела Србија!



СЕЛАКОВИЋ: ПРИШТИНА ИСТРАЈАВА У КАМПАЊИ МРЖЊЕ ПРЕМА СРПСКОМ НАРОДУ

13. април 2021. године

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић вечерас је констатовао да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње против српског народа, што се најдрастичније види у неаргументованим оптужбама за масовна силовања и геноцид. 

Селаковић је, на седници Савета безбедности УН на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, истакао да су очигледни напори привремених институција на KиМ да створе наратив о масовним силовањима Албанки, те да се за ту сврху користе пропагандни методи и лажи.

„Јасно је да је жртава било на свим странама у сукобу, као и да наша страна располаже доказима о бројним српским жртвама. Али предуслов за остваривање заштите права које има свака појединачна жртва јесте рационалан и аргументован приступ“, казао је Селаковић, одговарајући на клевете представнице Приштине.

Селаковић је истакао да, наспрам тврдњи политичара из Приштине о 20.000 силованих Албанки, стоје подаци Комисије за верификацију и признавање статуса жртава сексуалног насиља на Косову и Метохији, које имају информације о 912 силованих особа, међу које, међутим, нису убројане Српкиње жртве насиља.

„Дозволите да истакнем да Србија осуђује сваки акт сексуалног насиља у конфликтима и залаже се за остваривање правде за све жртве. Број жртава свакако не умањује стравичан ефекат оваквог вида насиља на сваку жртву појединачно, али исто тако, спекулисање бројевима не доприноси остваривању правде и води политизацији и успоравању процеса помирења“, казао је Селаковић.

Када је реч о оптужбама за геноцид, министар Селаковић је констатовао да оне само доказују да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње, пропаганди и отвореном непријатељству према српском народу.

„Свакодневним изјавама желе да прикажу да је Србија крива за све и да је над Албанцима извршен геноцид, а све како би сакрили сопствену одговорност за почињене злочине“, рекао је шеф српске дипломатије.

Како је истакао, свако ко зна шта дефиниција геноцида подразумева, схватиће да није Србија нешто учинила, већ да је управо српски народ жртва „државотворног“ пројекта косовских Албанаца, заснованог на опасној идеји етнички чистих територија, о чему сведочи и више од 200.000 протераних Срба са КиМ.

„Уверени смо да цивилизован свет неће бити спреман да саучествује у прикривању и заташкавању њихових злочина и да ће им бити упућена јасна порука да морају преузети одговорност за своја дела“, казао је Селаковић.

Он је подсетио да је у Приштини до 1999. године живело око 40.000 Срба, а да их је данас само двадесетак, да је у Пећи живело око 17.000 Срба, а да су данас тамо само српске монахиње у Пећкој Патријаршији, да је у Призрену пре рата живело око 12.000 Срба а данас само 17 породица, а да је у Урошевцу од 10.000 Срба који су тамо живели пре рата остала само породица српског свештеника.
 



ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СЕЋАЊА НА 17. МАРТ 2004. ГОДИНЕ - ПОГРОМ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствововао је данас обележавању Дана сећања на 17. март 2004. године – Погром на Косову и Метохији. Он је рекао да је пре тачно 17 година на КиМ почињен погром, а погром превазилази све остале злочине.

„Можда постоји време у којем смо немоћни да спречимо неправду, али никада не сме да постоји време да се против неправде побунимо, ове речи Елија Визела, некадашњег логораша, нобеловца, обавезују нас заувек да против злочина не ћутимо, ко год да га је и зашто починио“, поручио је председник Вучић и додао да смо запамтили и научили сваку лекцију у којој смо били губитници, сваку у којој смо били неми на сопствене жртве, сваку у којој смо били спремни да заборавимо.
 
„Србија данас више није слаба, нити земља губитника, не прети, али и не заборавља, спремна је на разговоре, али не и понижење. Србија, баш као и сви други има право да брине о свом народу, његовој сигурности и добробити. Право на живот је основно људско право и ми ћемо га увек бранити“, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је казао да погром превазилази све остале злочине, јер је он, не само чин, већ намера, политика, предумишљај да се неки крај, нека земља, насилно очисти од припадника других нација и вере.

„Немамо права да то прећутимо“, поручио је председник Србије и истакао да имамо обавезу да будемо победници без крви и рата, најбољи у економији, здравству, спорту, образовању и свему осталом што чини развој и напредак.

„Желимо исто и другима да се баве собом и буду успешни, јер смо свесни да је злочин алатка губитника, а победницима то није потребно, они памте, али опраштају и иду даље, док се губитници врте у истом зачараном кругу. Ми Срби то више нећемо да будемо, хоћемо будућност, у којој ћемо да памтимо, али из које нећемо да се враћамо. Знамо шта се дешавало и то називамо правим именом,“ закључио је председник Вучић.



Сусрет амбасадора Србије са првим потпредседником ирачког парламента

Амбасадор Р. Србије Урош Балов у Багдаду сусрео се данас са првим потпредседником ирачког парламента, Хасаном Ал Каабијем и у отвореном и пријатељском разговору разменио ставове о могућем унапређењу билатералних односа две традиционално пријатељске државе.

 

    Између осталог било је речи о предстојећој посети делегације Народне скупштине Републике Србије Р. Ирак.

 

    Такође, амбасадор Балов искористио је прилику да ирачкој страни са поносом представи успехе Р. Србије у борби против пандемије вируса Ковид-19 као и изванредне резултате које Србија бележи у процесу имунизације. 



МИТРОПОЛИТ ЗАГРЕБАЧКО-ЉУБЉАНСКИ ПОРФИРИЈЕ ИЗАБРАН ЗА ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве на свом заседању 18. фебруара 2021. године у Спомен храму Светог Саве у Београду изабрао је Његово Високопреосвештенство Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија за Патријарха српског.



ВУЧИЋ: СРБИЈА СПРЕМНА ЗА ДИЈАЛОГ О КИМ, АЛИ НЕЋЕ БИТИ

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је приказу способности дела јединица Војске Србије у касарни „Растко Немањић“ у Панчеву и том приликом поручио да је Србија увек спремна за наставак дијалога са Приштином под покровитељством ЕУ, али и поштујући став САД, као и ставове Русије и Kине.

Председник је рекао да ће пре ставити „главу на пањ“, него да потпише било какав папир са признањем и подсетио да је то већ једном одбио у Вашингтону, где су постојале две верзије споразума.

Навео је да је одмах повукао своју делегацију, да је америчкој делегацији рекао да Србија такав споразум неће потписати и поручио да ће Србија увек настојати да води мирне разговоре како би сачувала мир, али да неће дозволити да је понижавају.

Председник Србије захвалио је на писму-честитки америчком председнику Џоу Бајдену поводом предстојећег Дана државности, у коме се поред уобичајеног истицања посвећености унапређењу економске сарадње, регионалне стабилности и демократских вредности, недвосмислено позива на међусобно признање Србије и „Косова“ као последице.

Међусобно признање Србије и „Kосова“ не стоји ни у једном акту ниједне светске организације, указао је председник и поновио да је Србија увек спремна за наставак дијалога са Приштином под покровитељством Европске уније, али и поштујући став САД, као и ставове Русије и Kине.

Према председниковим речима, ситуација јесте тешка и биће све тежа.
„Kао што сам вам рекао пре три дана, ја то видим, ја то очекујем, видим како се то полако стеже, зато што су њихови међусобни сукоби у светским оквирима све снажнији и све већи, и онда ми ту плаћамо цену“, рекао је председник.

Вучић је поручио да је до наше државе да настави са снажењем земље у економском смислу.

Председник је додао да је улога војске веома значајна у веома сложеним безбедносним и политичким условима савременог света и да зато Србија мора да уради све што може да одврати сваког потенцијалног агресора и нападе на грађане и земљу.

„Политика снажења војске биће настављена убрзано“, нагласио је председник додајући да је циљ да српска војска може да буде стабилизатор политичких прилика у региону.

Према његовим речима, свакоме треба да буде јасно да Србија није џак за ударање и да може свако да је нападне и да јој прети као што је то било у прошлости.

Вучић је рекао да је задовољан оним што је видео и зато што је много тога урађено у претходном периоду и истакао да ће од априла месеца војним лицима бити знатно увећане плате.

Председник је рекао и да ће се наставити улагања у Војску Србијe, којој је поручио да од ње очекује да и даље буде чувар наше земље, њеног интегритета и слободе.

„Од вас очекујемо да будете чувари наше земље, њеног интегритета, слободе, да будете бранитељи народа, чувари отаџбине, заштитници интереса Србије и да будете одвраћајући фактор сваког агресора и за сваког ко би помислио да нападне Србију“, рекао је Вучић.

На војној вежби под називом „Врх копља“ приказана је оспособљеност 72. бригаде за специјалне операције, а приказу способности, које је председник Србије и врховни командант Војске Србије оценио са врло добро, присуствовали су и потпредседник Владе и министар одбране Небојша Стефановић и начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић.



Министар Селаковић: Нови амбасадори циљеви исти



Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић примила је данас прву вакцину против коронавируса компаније „Фајзер“ на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".

Брнабић, која је прва европска премијерка која је примила вакцину, истакла је да је данас можда први дан од 6. марта да имамо разлог за осмех јер се oбележава почетак краја пандемије у Србији, али и у Европи и свету.

Као премијерка и неко ко води Кризни штаб за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19, осећала сам обавезу да прва примим вакцину како бих показала да верујемо у њу, али и у наше институције – Агенцију за лекове и медицинска средства Србије и стручна лица која су даноноћно радила на провери вакцине, рекла је она.

Председница Владе је, истичући да јој је част да уради овако нешто за земљу и буде прва која ће отворити пут за све грађане, пренела да је са председником Републике Александром Вучићем постигла договор о томе да њих двоје приме различите вакцине, те ће он највероватније примити следећу која буде стигла, највероватније кинеску.

Према њеним речима, у овом тренутку имамо вакцину конзорцијума "Фајзер-Бионтек", а у најскорије време се очекују и оне од кинеског "Синофарма", као и одређене количине руске "Спутњик В".

Она је изразила уверење да ћемо крајем првог квартала или почетком другог имати и вакцину компаније "Астра-Зенека", а након тога и "Модернину".

Као што смо и обећали, грађани ће имати на располагању све вакцине које имају дозволе у својим земљама и одобрења релевантних међународних агенција, а наравно проћи ће и све наше агенције и институте, указала је премијерка.

Према њеним речима, пред почетак вакцинације здравствених радника вакцину ће примити и министар здравља Златибор Лончар јер се трудимо да будемо пример и покажемо да смо сигурни у вакцине и институције.

Брнабић је истакла да је Србија, не рачунајући Велику Британију, прва земља у Европи која је добила вакцину "Фајзер–Бионтек", а трећа која је почела масовну имунизацију и кампању за давање вакцине – после Велике Британије и Швајцарске.

Урадили смо велику ствар и ни у једном тренутку се нећемо заустављати док се не заврши имунизација становништва, поручила је председница Владе.

Она је прецизирала да ће наша земља у јануару добити још 16.000 доза вакцине конзорцијума „Фајзер-Бионтек“, као и да ћемо заједно са другим вакцинама имати у јануару укупно милион доза, а током првог квартала укупно приближно два милиона доза.

Имамо динамику испорука „Фајзерових“ вакцина и како варира њихова прозводња, тако варира и испорука не само Србији, већ и свим земљама света. Очекивали смо 10.000 доза од „Фајзер–Бионтека“ у децембру, а стигло је 4.870 доза, објаснила је премијерка.

Србија је показала да може да се бори и да успе у томе ако сви раде тимски, поручила је Брнабић и ипак апеловала на све да почетак вакцинације не схватају као да је борба одмах и готова, већ да наставе да поштују све мере.

Да будемо сигурни и помогнемо здравственим радницима, па ћемо 2021. године полако скидати маске када се стекне имунитет, а до тада ово да гледамо не као победу, већ као почетак краја, закључила је председница Владе.

Након премијерке, вакцину је примила и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19 Дарија Кисић Тепавчевић, као и члан Кризног штаба Предраг Кон.

Вакцину су примили и епидемиолог и начелница Одељења за превенцију и контролу болничких инфекција ВМА проф. др Весна Шуљагић, као и академик Предраг Пешко, професор универзитета у Београду и Хајделбергу и редовни члан САНУ.

Прве количине вакцине стигле су у Србију 22. децембра, а данас ће их примити корисници домова за старе у Београду и Новом Саду.

Србија је прва земља у региону у коју је стигла вакцина „Фајзер-Бионтек“.

Поред набавке вакцине међу првим државама у свету, чак пре земаља ЕУ, Србија је једна од ретких држава које су у рекордном року направиле и отвориле две Ковид болнице. Болнице капацитета 930 места у Батајници, односно 500 места у Крушевцу, умногоме доприносе повећању капацитета и јачању здравственог система у борби против вируса корона и практично, према речима председника Вучића, представљају споменик будућности и говоре о делима која је држава предузела за кратко време.

Такође, подсећања ради, у Србији су улагања у здравствену инфраструктуру била велика, те је од 2016. године обновљено 80 домова здравља и амбуланти, а у току су радови на шест великих домова здравља. Тако, више од 200 милиона евра уложено је у обнову, изградњу и опремање болница и више од 300 милиона у обнову клиника и специјализованих болница, а на многима су радови већ завршени, попут Универзитетске дечје клинике Тиршова, КБЦ Земун, КБЦ „Драгиша Мишовић“.

Апсолутни приоритет Владе Србије јесте успешан завршетак започетих пројеката здравствене инфраструктуре, али се огромна пажња посвећује и здравственим радницима, којима су до 2020. године повећане плате и то за 56,8% лекарима специјалистима, 66,9% медицинским сестрама, а значајна средства улажу се и у едукацију здравствених кадрова, као и у опрему и услове у којима раде.

Попут других земаља, и Србија се ове године суочила са великим изазовима, пре свега здравственим, а сви чиниоци у држави били су фокусирани на спречавање ширења вируса и очувања живота и здравља грађана. Са тим изазовима, Србија се боље суочила, него многе богатије и развијеније државе Европе и света.


Београд,
24. децембар 2020. године



САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА СРБИЈЕ



ПОНОВЉЕНИ КОНКУРСИ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА, УПРАВЕ ЗА САРАДЊУ СА ДИЈАСПОРОМ И СРБИМА У РЕГИОНУ ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА

Министарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, расписала је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону, који су отворени од 18. маја 2020. године до 1. јуна 2020. године.    

Све информације о конкурсима и процедури пријављивања можете пронаћи кликом:

https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/



ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ - НАСТАВАК СПРОВОЂЕЊА ИЗБОРНИИХ РАДЊИ

Председник Републике Србије Александар Вучић донео  је Одлуку о измени Одлуке о расписивању избора за народне посланике  којом је датум одржавања избора одређен за 21. јун 2020. године.

Републичка изборна комисија, као орган који спроводи поступак избора за народне посланике Народне скупштине, донела је решење 11. маја 2020. године о наставку изборних радњи.

Од понедељка, 11. маја 2020. године, Амбасада Републике Србије у Багдаду, почеће са пријемом захтева за гласање из иностранства.

Подносиоци захтева путем јавног портала МДУЛС https://upit.birackispisak.gov.rs/  могу проверити да ли су уписани у јединствени  бирачки списак (ЈБС).

Лице које је држављанин Републике Србије и има пријављено пребивалиште у Републици Србији а није уписано у ЈБС неопходно је да најпре поднесу Захтев за упис у ЈБС. Након доношења решења надлежног органа о упису у ЈБС, исти се може примити односно процесуирати захтев за гласање у иностранству.

Држављани Републике Србије са бирачким правом подносе захтев за гласање у иностранству преко дипломатско-конзуларног представништва најкасније  до 30. маја 2020. године (до поноћи, локално време у Републици Србији).

Попуњене пријаве за гласање у иностранству заједно са копијом важеће путне исправе или личне карте могу се доставити Амбасади РС у Багдаду лично или на е маил.



ДЕЖУРНИ БРОЈ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ У ЕПИДЕМИЈИ ВИРУСА КОРОНА

БРОЈ ЗА ХИТНЕ СЛУЧАЈЕВЕ АМБАСАДЕ СРБИЈЕ У ИРАКУ:

                         0790 190 9495  00-24h



ОБАВЕШТЕЊЕ О ГЛАСАЊУ У ИНОСТРАНСТВУ - ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ

Обавештавамо да је председник Републике Србије Александар Вучић донео одлуку о расписивању избора за народне посланике Народне скупштине и да су исти заказани за 26. април 2020. године.
Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима за народне посланике Народне скупштине. Обавештење се може преузети на следећем линку:

http://mduls.gov.rs/obavestenja/obavestenje-za-birace-sa-boravistem-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-izborima-za-narodne-poslnike-narodne-skupstine/

Подносиоци захтева путем јавног портала МДУЛС https://upit.birackispisak.gov.rs/  могу проверити да ли су уписани у јединствени  бирачки списак (ЈБС).

Лице које је држављанин Републике Србије и има пријављено пребивалиште у Републици Србији а није уписано у ЈБС неопходно је да најпре поднесу захтев за упис у ЈБС.  Након доношења решења надлежног органа о упису у ЈБС, исти се може примити односно процесуирати захтев за гласање у иностранству.

Од четвртка, 05. марта 2020. године, Амбасада Републике Србије у Лондону, почеће са  пријемом захтева за гласање у иностранству.

Уз прописан формулар потребно је приложити и копију важеће биометријске личне карте Републике Србије или копију важећег биометријског пасоша Републике Србије.

Држављани Републике Србије са бирачким правом подносе захтев за гласање у иностранству преко дипломатско-конзуларног представништва најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка, односно до поноћи 04. априла 2020. године (локално време у Републици Србији).

Попуњене пријаве могу се доставити Амбасади РС у Багдаду лично или на е маил: embsrbag@yahoo.com



Корона вирус у Ираку - број за хитне случајеве !

Због кризе изазване присуством вируса Корона у Републици Ирак позивамо све држављане Србије да у случају потребе позову број за хитне случајеве aмбасаде Републике Србије.

Позовите или нам пошаљите поруку у било ком тренутку.

Број за хитне случајеве: 0790 190 9495 00-24 сата

 



Укидање виза за носиоце дипломатских и службених пасоша
УКИДАЊЕ ВИЗА ЗА НОСИОЦЕ ДИПЛОМАТСКИХ И СЛУЖБЕНИХ ПАСОША ИЗМЕЂУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ ИРАК

Споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Ирак о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, ступа на снагу 27. децембра 2019. године. Држављани Србије и Ирака, носиоци дипломатских и службених пасоша, ослобађају се обавезе прибављања улазне, транзитне, односно боравишне визе у периоду до деведесет дана. 

 



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ АЗЕРБЕЈЏАН, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 24. маја 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Азербејџан, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до деведесет (90) дана у периоду од стоосамдесет (180) дана, од датума уласка у Републику Србију, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „Службеном гласнику Републике Србије", бр.39/2018 од 25. маја 2018. године и ступа на снагу 2. јуна 2018. године.



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ БУРУНДИ

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 24. маја 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Бурунди, носиоце свих пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до тридесет (30) дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 39/2018 од 25. маја 2018. године и ступа на снагу 2. јуна 2018. године.



ПРАЗНИК РАДА – НЕРАДНИ ДАНИ

Амбасада Републике Србије неће радити у уторак, 1. маја и среду, 2. маја 2018. године, због Празника рада.  



УСКРШЊИ ПРАЗНИЦИ – НЕРАДНИ ДАНИ

Амбасада Републике Србије у Багдаду неће радити у недељу, 8. априла и понедељак, 9. априла 2018. године, због Ускршњих празника.



Нова платформа Радио-телевизије Србије

Медијски јавни сервис Радио-телевизије Србије покрено је платформу РТС Планета (rtsplaneta.rs), која је доступна свим корисницима интернета у Србији и широм света. За кориснике који се региструју ван територије Србије бесплатено праћење садржаја биће омогућено у наредна три месеца. После промотивног периода путем ове платформе и даље ће бити могуће бесплатно праћење телевизијског канала РТС Свет (бивши Сателитски програм РТС, превасходно намењен дијаспори) и програма Радио Београда.

Новом платформом је омогућено уживо праћење 11 телевизијских (РТС1, РТС2, РТС3, РТС ХД, РТС Свет, РТС Живот, РТС Драма, РТС Коло, РТС Музика, РТС Трезор и РТС Полетарац) и 4 радијска канала (Радио Београд 1, Радио Београд 2, Радио Београд 3 и Радио Београд 202) Медијског јавног сервиса Радио-телевизије Србије, као и одложено праћење програма и услуге Видео и захтев и Аудио на захтев, као и могућност прегледа појединачних прича из дописничке мреже РТС-а у оквиру целине Мој град. На платформи су доступна и музичка издања ПГП РТС-а. Бесплатан приступ садржајима је могућ преко дектоп рачунара, таблета и паметних телефона уз регистрацију на web страни rtsplaneta.rs, мобилној апликацији (за Андроид или ИОС) или преко Facebook-a.



КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА ДИЈАСПОРЕ

Министарство спољних послова Републике Србије - Управа за дијаспору је расписало конкурс за суфинансирање пројеката који доприносе јачању веза између матице и дијаспоре. Конкурсом је предвиђено суфинансирање пројеката који имају за циљ учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета, као и унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре. Конкурс је отворен до 30. марта 2018. године.

Више о конкурсу, као и детаље у вези са подношењем предлога пројеката можете наћи на следећем линку: http://www.dijaspora.gov.rs/konkurs-za-sufinansiranje-projekata-organizacija-iz-dijaspore/ 



ВЛАДА СЕНТ ВИНСЕНТА И ГРЕНАДИНА УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Влада Сент Винсента и Гренадина је донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Србије, носиоце свих пасоша, за улазак и боравак на територији Ст. Винсента и Гренадина, до 30 дана, у периоду од годину дана. Одлука је ступила на снагу 21. фебруара 2018. године.



ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ КОЛУМБИЈЕ УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

„Влада Републике Колумбије је донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Србије, носиоце свих пасоша, за улазак и боравак на територији Републике Колумбије, до 90 дана, уз могућност продужетка додатних 90 дана, у периоду од 180 дана у једној календарској  години. Одлука је ступила на снагу 14. фебруара 2018. године.



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ГРУЗИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 08. марта 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Грузије, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до тридесет (30) дана од датума уласка, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр.18/2018 од 09. марта 2018. године и ступила је на снагу 09. марта 2018. године.



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ЧЕТИРИ (4) ДРЖАВЕ РЕГИОНА КАРИБА И ДВЕ (2) ДРЖАВЕ РЕГИОНА ЛАТИНСКЕ АМЕРИКЕ

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 06. фебруара 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Комонвелта Бахами, Барбадоса, Јамајке, Светог Винсента и Гренадини, Републике Парагвај и Републике Колумбија, носиоце свих пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до тридесет (30) дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр.10/2018 од 07. фебруара 2018. године и ступа на снагу 15. фебруара 2018. године.



Ступио је на снагу споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Гватемале о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша

Споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Гватемале о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, који је потписан у Београду, 10. новембра 2016. године, ступио је на снагу 17. јануара 2018. године.

На основу овог споразума, држављани обе државе, носиоци дипломатских и службених пасоша, могу да улазе, транзитирају и бораве на територији државе друге стране, у периоду до деведесет (90) дана од датума уласка."



Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Суринам, носиоце свих пасоша

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 28. децембра 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Суринам, носиоце свих пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до тридесет (30) дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр.119/2017 од 29. децембра 2017. године и ступа на снагу 05.01.2018. године.



Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 08. децембра 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије најдуже до 30 дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 111/2017 од 11. 12. 2017. године и ступа на снагу 19. 12. 2017. године.



ОДЛУКА ИСЛАМСКЕ РЕПУБЛИКЕ ИРАН О УКИДАЊУ ВИЗА ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША

Влада Исламске Републике Иран је донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Србије, носиоце обичних пасоша, за улазак и боравак на територији Исламске Републике Иран, најдуже до 30 дана у периоду од годину дана. Одлука је ступила на снагу 1. новембра 2017. године.



Важност повезивања привреда Србије и Ирака

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, током званичне посете Републици Ирак, састао се са представницима Удружења студената, који су студирали у СФРЈ, и са генералним секретаром Федерације привредних комора Абдулом Хусеином Мубараком и председником Федерације коморе Џафар Ал-Хамданом и групом ирачких привредника.

Представници студената су у краћем разговору евоцирали успомене на време њиховог студирања у Београду и подсетили на значајну привредну сарадњу између две државе током друге половине 20. века.

Мубарак и Ал-Хамдан су указали на велике могућности за повезивање две привреде и важност наступа српских фирми у наступајућој фази обнове и изградње Ирака.

Министар Дачић је присутне привреднике из Федерације и Удружења студената упознао са текућим стањем привредне сарадње између две државе и областима сарадње за које српска привреда има потенцијала.
 



Министар Дачић и митрополит Хазим о приликама на Блиском Истоку и Балкану

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић посетио је митроплију и цркву Св. Ђорђа где га је са животом малобројних хришћана у Ираку упознао поглавар Православне митрополије у Багдаду Гатас Хазим.

Својом посетом, министар Дачић пружио је пуну подршку животу, раду и опстанку хришћана на Блиском истоку. У заједничком молебану министар Дачић и митрополит Хазим су се помолили за мир на просторима Блиског истока и Балкана.



Шефови дипломатија Србије и Ирака о унапређењу економске, образовне и културне сарадње

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је данас са својим домаћином, министром иностраних послова Републике Ирак, Ирбахимом Ал-Џафаријем.

Министар Дачић нагласио је важност пријатељских односа две државе и потенцијал који постоји за њихово даље унапређење. Шеф српске дипломатије дао је пуну подршку територијалном интегритету и целовитости Републике Ирак.

Министар Ал-Џафари захвалио је на помоћи коју Република Србија пружа Републици Ирак у борби против тероризма и на подршци коју даје очувању територијалне целовитости, и посебно подвукао да можемо и на даље рачунати на пуну подршку Ирака у очувању и заштити територијалног интегритета Србије.

Саговорници су се сложили да је у наредном периоду неопходно развити економске везе, али и образовну, културну и развојну сарадњу и да је важно дати подстицаја парламентарним групама пријатељства да унапреде свој рад, као и да се обнови рад Мешовитог привредног комитета.

Министар иностраних послова Ирака нагласио је и важност присуства српских фирми у обнови и развоју Ирака, позивајући се на дугогодишње искуство из периода СФРЈ и несебично пријатељство Србије и Ирака.



Историјски значај пријатељских односа Србије и Ирака

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је данас у Багдаду са председником Републике Ирак Мухамедом Фуад Масумом.

Током разговора истакнути су пријатељски односи две државе, као и њихов историјски значај.

Председник Ирака нагласио је историјску важност коју има сарадња Београда и Багдада, која се развија без оворених питања и на обострано задовољство.

Председник Масум захвалио је на подршци Републике Србије у борби против тероризма, а посебно против ИСИЛ-а.

Он је нагласио и важност развоја парламентарне сарадње као значајног чиниоца у развоју свеопштих односа између две државе.

Подвукао је и значај економске сарадње коју је неопходно надоградити на изванредне политичке односе које имамо.

Председник Ирака позвао је и српске фирме да учествују у обнови и развоју Републике Ирак.



Министар Дачић и министар одбране Ирака Хајали о потенцијалима за унапређење сарадње две земље

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић који борави у званичној посети Републици Ирак састао се данас министром одбране Ирфаном Махмуд Хајалијем.

Обострано су истакнути традиционални одлични пријатељски односи између две државе и њихових народа.

У разговору, министар Дачић је подвукао важност поштовања територијалног интегритета Републике Србије и Републике Ирак и међусобне подршке на међународном плану.

Министар одбране Републике Ирак Ирфан Махмуд Хајали је захвалио на подршци коју Србија даје борби против тероризма кроз учешће у Глобалној коалицији против тероризма.

Обострано је закључено да су потенцијали за унапређење сарадње између Србијe и Републике Ирак велики у бројним областима, а посебно у обнови инфраструктуре и развоју пољопривреде Ирака и образовању.

Посебно је истакнута веома добра сарадња два Министарства одбране и две војске, као и важност коју Ирак има за српску наменску привреду. Министар Хајали је подвукао и важност сталних контаката између две државе на свим нивоима и са тим циљем је прихватио да посети Србију у најскорије време.
 



Одлука о укидању виза за држављане Р. Индонезије, носиоце обичних пасоша

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 6. октобра 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Индонезије, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије најдуже до 30 дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима.  Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 090/2017 од  06. 10. 2017. године и ступа на снагу 14. 10. 2017. године.



Укидање виза за носиоце дипломатских и службених пасоша Србије и Индонезије

Споразум између Владе Р. Србије и Владе Републике Индонезије о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, потписан у Џакарти, 27. априла 2016. године, ступио је на снагу 02. септембра 2017. године. Од тог датума, држављани обе државе, носиоци дипломатских и службених пасоша, имају право на улазак, транзит и боравак на територији државе друге стране без визе, у трајању од 90 дана од датума уласка.



Укидање виза за носиоце дипломатских и службених пасоша Србије и Тајланда

Споразум између Владе Р. Србије и Владе Краљевине Тајланд о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, потписан у Београду, 4. децембра 2015. године, ступио је на снагу 08. септембра 2017. године. Од тог датума, држављани обе државе, носиоци дипломатских и службених пасоша, имају право на улазак, транзит и боравак на територији државе друге стране без визе, у трајању од 90 дана од датума уласка.



Одлука о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Малезије

Влада Р. Србије је, на својој седници одржаној 29. септембра 2016. године, донела Одлуку којом укида визе држављанима Малезије, носиоцима свих путних исправа, осим путних листова и путних исправа које се издају у складу са међународним конвенцијама. Према донетој Одлуци, држављани Малезије могу од 1. децембра 2016. до 31. децембра 2017. године, да уђу, транзитирају и бораве на територији Р. Србије, најдуже до 30 дана. 



Одлука о укидању виза за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша

У суботу, 02. септембра 2017. године, ступа на снагу Одлука о укидању виза за држављане Исламске Републике Иран, носиоце обичних пасоша, према којој они могу да улазе, транзитирају и бораве на територији Р. Србије, најдуже до 30 дана у периоду од годину дана од датума уласка у Р. Србију.

Одлука је донета на седници Владе Р. Србије, одржаној 22. августа 2017. године.



Одлука о укидању виза за држављане Републике Индије, носиоце обичних пасоша

У суботу, 02. септембра 2017. године, ступа на снагу Одлука о укидању виза за држављане Републике Индије, носиоце обичних пасоша, према којој они могу да улазе, транзитирају и бораве на територији Р. Србије, најдуже до 30 дана у периоду од годину дана од датума уласка у Р. Србију.

Одлука је донета на седници Владе Р. Србије, одржаној 22. августа 2017. године.



Промена визног режима - Киргистан (дипломатски и службени пасоши)

Од 13. јула 2017. године, држављани Републике Србије и Киргијске Републике, носиоци дипломатских и службених пасоша, имају право на улазак, транзит и боравак на територији државе друге стране без претходног прибављања визе, у трајању до 90 дана од датума уласка.



Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду

Градска управа Града Београда, Секретаријат за културу, објавили су Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду.


Смисао уметничког и програмског решења је достојно обележавање сећања на Зорана Ђинђића, на његов живот, дело и друштвене и историјске промене које је покренуо у Србији, као и на трагичну смрт на улазу у зграду Владе Републике Србије 12. марта 2003. године.


Зоран Ђинђић је један од оснивача Демократске странке у којој је у септембру 1990. године изабран за председника Извршног одбора, а у јануару 1994. године за председника те странке. Био је виши научни сарадник у Центру за филозофију и друштвену теорију у Београду, посланик у сва три вишестраначка сазива Народне скупштине Републике Србије и Већу република Скупштине Савезне Републике Југославије.


За градоначелника Београда је изабран 21. фебруара 1997. године, испред коалиције „Заједно“ која је на локалним изборима 1996. однела победу у више градова у Србији. У јуну 2000. године Зоран Ђинђић је преузео функцију координатора у Савезу за промене, а потом постао и шеф Централног изборног штаба и координатор промотивне кампање ДОС-а за изборе који су одржани 24. септембра 2000. године. На тим изборима Зоран Ђинђић је изабран за посланика у Већу република Скупштине Савезне Републике Југославије. За премијера Србије је изабран 25. јануара 2001. године након победе ДОС-а на републичким парламентарним изборима у децембру 2000. године.


Др Зоран Ђинђић је убијен 12. марта 2003. године испред зграде Владе Републике Србије зато што је покушао да Србију ослободи прошлости и одведе је у будућност. Иза себе је оставио супругу Ружицу, кћерку Јовану и сина Луку.

Расписивач конкурса:
Град Београд – Градска управа Града Београда, Секретаријат за културу.
Задатак конкурса:
Циљ конкурса је добијање најквалитетнијег идејно-програмског решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду.
Смисао уметничког и програмског решења је достојно обележавање сећања на Зорана Ђинђића, на његов живот, дело и друштвене и историјске промене које је покренуо у Србији, као и на трагичну смрт на улазу у зграду Владе Републике Србије 12. марта 2003. године.
Простор у коме треба осмислити спомен-обележје чини део реконструисаног Студентског трга који постаје пешачка зона, а према пројекту архитекте Бориса Подреке.
Очекује се да то буде у језику савремене визуелне уметности.
Тип конкурса:
По врсти, конкурс је јавни.
Према учесницима, конкурс је отворени.
По облику, конкурс је двостепени.
Према начину и предаји рада, конкурс је анонимни.
Језик конкурса је за домаће учеснике српски, а за иностране учеснике енглески.
Подлоге:
Конкурсни материјал учесници конкурса могу преузети без надокнаде на веб-порталу Града Београда (http://www.beograd.rs) и Друштва архитеката Београда (http://www.dab.rs/) од 30. марта 2017. године.
Рокови:
Крајњи рок за предају радова у првом степену конкурса је 15. јун 2017. године до 15 часова, без обзира на начин предаје рада (непосредно или поштом).
Рок завршетка рада жирија и објављивање резултата првог степена конкурса је 30. јун 2017. године.

Крајњи рок за предају радова у другом степену конкурса је 28. септембар 2017. године до 15 часова, без обзира на начин предаје рада (непосредно или поштом). 
Рок завршетка рада жирија и објављивање резултата другог степена конкурса је 16. октобар 2017. године.
Наградни фонд:
Уколико до утврђеног рока пристигне најмање 10 радова који одговарају пропозицијама конкурса за други степен, биће одабрано 6 (шест) радова. 
Награде у укупном износу нето наградног фонда од 19.000 евра биће додељене према следећој расподели:
– прва награда 8.000 евра
– друга награда 5.000 евра,
– трећа награда 3.000 евра,
и три једнако вредна откупа од по 1.000 евра
Исплате награда откупа за радове чији аутори имају пребивалиште на територији Републике Србије исплаћују се у динарској противвредности. 
Првонаграђени рад биће одабран за реализацију.
Жири конкурса: 
– професор Борис Подрека, архитекта,
– академик Душан Оташевић, сликар,
– академик Владимир Величковић, сликар,
– професор Чедомир Васић, сликар и
– Милутин Фолић, архитекта, главни урбаниста града Београда.

 



Избори за председника Републике Србије - гласање у иностранству

Обавештавамо да су избори за председника Републике Србије расписани за 2. април 2017. г. Сви пунолетни држављани Републике Србије имају право да на предстојећим изборима гласају у иностранству, уколико су уписани у јединствени бирачки списак и уколико се благовремено, тј. до 11. марта 2017.г. пријаве дипломатско-конзуларним представништвима Републике Србије за гласање у иностранству.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству (можете преузети овде) обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима.

Уз попуњен и потписан захтев потребно је Амбасади Републике Србије у Ираку – Багдад, лично или редовном поштом на адресу Hay Babil: 923/35/16 P.O.box: 2061 Baghdad, на е-маил embsrbag@yahoo.com доставити и копију важећег пасоша Р. Србије, личне карте или возачке дозволе.

У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак (можете преузети овде), истовремено са захтевом за упис података да ће бирач гласати у иностранству, подноси се Амбасади Републике Србије у Ираку, која оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе – http://birackispisak.mduls.gov.rs/javniportal - уношењем податка о јединственом матичном броју грађана.



Информација о Закону о регулисању јавног дуга Р. Србије по основу неисплаћене девизне штедње грађана

Обавештавамо грађане да је Законом о регулисању јавног дуга Р.Србије по основу неисплаћене девизне штедње грађана положене код банака чије је седиште на територији Р.Србије и њиховим филијалама на територијама бивших република СФРЈ, који је ступио на снагу 30.12.2016. године, обезбеђен правни основ за исплату старе девизне штедње, без обзира на држављанство штедише.
Пријава потраживања се подноси директно Управи за јавни дуг Р.Србије (лично или поштом), на прописаном обрасцу, а може се поднети у року од годину дана од дана објављивања позива за пријаву потраживања, који је, 23. фебруара 2017. године, објављен у средствима јавног информисања у Р.Србији и на територији бивше СФРЈ.
Текст закона, уредбе и прописани обрасци могу се преузети са сајта Управе за јавни дуг:

http://www.javnidug.gov.rs/



ПОЗИВ ЗА УВОЂЕЊЕ У ВОЈНУ ЕВИДЕНЦИЈУ МЛАДИЋА РОЂЕНХ 1999. И ПРЕ

У току jaнуара 2017.године почело је увођење у војну евиденцију младића који ове године постају пунолетни. Општи позив за увођење у војну евиденцију упућен је младићима рођеним 1999. године и старијих годишта, који из одређених разлога нису уведени у војну евиденцију, да се јаве центрима Министарства одбране у својим градовима и регулишу ту законску обавезу. Потребно је на увид понети личну карту или, уколико је лице не поседује, неку другу јавну исправу из које се може утврдити идентитет. Општи позив за увођење у војну евиденцију траје до краја фебруара, после чега ће бити упућивани појединачни позиви свима који се нису одазвали.
Младићи, држављани Србије, који живе у Републици Ирак, своје право и законску обавезу могу да испуне у Амбасади Републике Србије у Багдаду. 

http://www.mod.gov.rs/cir/10525/uvodjenje-u-vojnu-evidenciju-10525



Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о укидању виза за носиоце обичних пасоша

Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о укидању виза за носиоце обичних пасоша, потписан у Риги 5. новембра 2016. године,  ступа на снагу 15. јануара 2017. године. Од тог датума држављани обе земље носиоци обичних пасоша, имају право на улазак, транзит и боравак на територији државе друге стране без визе, у трајању до 30 (тридесет) дана од датума уласка. 



ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ – ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)

НЕЗВАНИЧНИ ПРЕВОД

Босна и Херцеговина, Република Хрватска, Република Македонија, Република Словенија и Република Србија – као једине државе сукцесори бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (у даљем тексту: „СФРЈ“) – и као сувласници дипломатско-конзуларне имовине СФРЈ, као претходног титулара, овим објављују позив за учешће на конкурсу за пружање посредничких услуга у  циљу отуђивања следећих непокретности(Подаци о имовини наведени у овом конкурсу су оквирни. Државе сукцесори не сносе никакву одговорност за њихову тачност. Прецизне информације се могу прибавити из јавних база података земаља у којима се предметна непокретна имовина налази. Државе сукцесори ће доставити релевантне податке којима располажу у вези с непокретном имовином наведеном у овом конкурсу одабраном понуђачу по обављеној процедури за избор понуђача. ):

а) Стална мисија СФРЈ при ОУН у Њујорку, САД (Пета авенија 854, Њујорк 10065): оквирне додатне информације: блок 1391, парцела 6, површина 3.600 квадратних стопа/30 х 120, бруто стамбена површина 16.125 квадратних стопа, година изградње око 1910;
б) Резиденција сталног представника СФРЈ при ОУН у Њујорку, САД (Парк авенија 730, Њујорк 10021); оквирне додатне информације: Стан 16/17Б, у кооп власништву, 718/30,000 деоница, блок 1385, парцела 37, назив пројекта: Park 71st St. Corp, бруто стамбена површина не рачунајући подрум 4,294 квадратне стопe, година изградње: 1929;
в) Амбасада и резиденција СФРЈ у Токију, Јапан (7-24, 4-chome, Kitashinagawa Shinagawa-ku, Tokyo): оквирне додатне информације: парцела 316-37 Kita Shinagawa 4-Chome, Shinagawa Ward, Токио, регистрована укупна површина 995,27 m² (приближно 28 m х 30 m), зграда 316-37 Kita Shinagawa 4-Chome, Shinagawa Ward, Tokyo, укупна површина 1.725,70 m² (вредност наведена у документу пројектног плана зграде), година изградње 1965;
г) Амбасада СФРЈ у Бону, Немачка (Schlossallee 5, 5300 Bonn 2), оквирне додатне информације: земљишна књига Mehlem, земљишнокњижни уложак бр. 2865, површина зграде и баште/дворишта 5.441 m², Schlossallee 1 и 5, површина спратова 1.565 m² (приземље, подрум, поткровље, подземна гаража са 14 паркинг места);
д) Амбасада и резиденција СФРЈ у Берну, Швајцарска (Seminarstrasse 5, 3006 Bern), оквирне додатне информације: насеље: бр. 199 Bern 4, површина земљишта: укупно 1,760 m², бруто површина зграде 540 m², површина баште/дворишта 1,220 m², година изградње: 1978.
Државе сукцесори наглашавају следеће:
- Услуга посредовања у циљу отуђивања целокупне горе наведене непокретне имовине биће додељена само једној јединственој агенцији за трговину некретнинама, с којом ће државе сукцесори закључити уговор;

- Крајњи рок за достављање понуда је 30 дана од дана објављивања овог позива, док ће државе сукцесори пријављене понуђаче услуга о својој одлуци обавестити у року од 50 дана од крајњег рока за достављање понуда.

- Међу референцама које их квалификују за успешно обављање посредовања у циљу отуђивања предметне имовине, заинтересовани понуђачи ће доставити следећу документацију, и дефинисати своје услове за пружање услуга посредовања. Заинтересовани понуђачи ће у своју достављену понуду укључити следеће:   
а) Документа која потврђују да је понуђач регистровано привредно друштво;
б) Документа као доказ да понуђач има седиште, филијале или партнерске организације у земљама у којима се налази имовина која је предмет продаје и које послују у наведеним градовима (Њујорк, САД; Токио, Јапан; Бон, Немачка; Берн, Швајцарска);
в) Документа као доказ да је понуђач у последње три године остварио обрт од најмање 100 милиона USD (Или еквивалентну суму у €, CHF или ¥);

г) Гаранцију за понуду у износу од USD 50.000,00 (гаранција ће бити враћена понуђачу по потписивању уговора о посредовању),
д) Гаранција за ваљано извршење посла у износу од USD 100.000,00 (гаранција за ваљано извршење посла ће бити враћена понуђачу по извршењу уговора о посредовању),
ђ) Доказе о финансијско-пословној солвентности.
е) Доказе о техничким и стручним могућностима и референце које доказују успешно обављање посредничких услуга;
ж) Уверење да понуђач/правно лице и  одговорно лице у правном лицу нису осуђивани и кажњавани, у складу с правним прописима земље у којој је регистровано седиште понуђача и у месту сталног настањења одговорног лица у правном лицу;

- Период важења понуде је најмање 90 дана од датума њеног достављања;

- Заинтересовани понуђачи своје понуде дефинишу у виду накнаде за посредовање, изражене као проценат укупне бруто продајне цене горе наведене имовине;

- Најнижа понуђена накнада за услуге посредовања ће бити одлучујући критеријум при избору понуђача, под условом да понуђач испуњава све горе наведене услове;

- Заинтересовани понуђачи своје понуде достављају (у запечаћеној коверти на којој је назначено „Не отварај“) препорученом поштом следећем примаоцу:

Станислав Видович, Министарство спољних послова Републике Словеније, СИ-1001 Љубљана, Прешернова цеста 25,


- Државе сукцесори ће обезбедити процене тржишне вредности све горе наведене непокретне имовине одабраном понуђачу; процењена тржишна вредност имовине представља минималну тражену цену предметне имовине, изузев уколико државе сукцесори одлуче другачије;

- Продаја непокретности ће се по могућству извршити путем јавне лицитације или на било који други начин који је у складу с праксом на локалном тржишту некретнина за сваку предметну непокретност, према препоруци заинтересованих понуђача наведеној у њиховим односним понудама;

- Државе сукцесори задржавају право да не одаберу ниједног понуђача, чак и уколико су испуњени сви услови;

- Непокретна имовина наведена у овом огласу може се, а не мора, продати одвојено. Свака држава сукцесор понаособ мора да потврди продају сваке непокретности у складу са условима који ће бити договорени с подносиоцем најбоље понуде/потенцијалним купцем пре закључења продаје уколико је понуђена куповна цена нижа од процењене тржишне вредности или минималне тражене цене.

- Контакт за додатне информације: gp.mzz@gov.si или secretariat.mzz@gov.si.

Додатна документа:

1. Form B-1 

Form B-1                                                                                                                                                                         Tender Bond
                                                           TENDER BOND (GUARANTEE)
Name of the bank:
Place and date:
Beneficiary (Contracting Authority): Permanent Mission of the Republic of Slovenia to the
United Nations in New York, 630 Third Avenue, 20th Floor, New York, N. Y. 10017, USA,
representing the successor states of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia,
namely Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Macedonia, the
Republic of Slovenia and the Republic of Serbia
Guarantee No.
In accordance with the Invitation to tender for the provision of real estate sales services
– the sale of diplomatic real estate in New Yok (United States of America), Tokyo
(Japan), Bonn (Germany), and Berne (Switzerland), dated ______________ for the
following transaction: 1. Service of brokering the sale of immovable property listed above
by a single real estate agency, which will be awarded the contract by the successor
states of the former SFRY
for the needs of the Contracting Authority (beneficiary of this guarantee), the Tenderer
_______________________________________________________________________
is bound - in order to prove seriousness of the Tender in this procurement procedure - to
submit a bank guarantee amounting to USD 50,000.00 (fifty thousand 00/100).
The bank is bound to pay the sum indicated in the following cases:
a) if the Tenderer withdraws or changes the bid during the Tender validity period
specified in the Tender (e.g. until the successor states of the former SFRY notify
tenderers of their decision) or
b) if the Tenderer having been notified of the acceptance of its Tender during the
Tender validity period:
 fails or refuses to conclude the contract in compliance with the provisions of
the Instructions to Tenderers, or
 fails or refuses to submit the performance bond in compliance with the
provisions of the Instructions to Tenderers.
We hereby undertake to be bound within 15 days upon the receipt of the first written
claim of the Contracting Authority to pay to the Contracting Authority the
abovementioned sum without requiring any additional argumentation, if it states in its
claim that this sum belongs to it due to the occurrence of one or both of the above cases
and states which case or cases occurred.
The claim invoking the bond shall be submitted to the bank and it shall contain:
1. an original statement of the Contracting Authority invoking the performance
bond in compliance with the aforementioned paragraph and
2. the original of the Tender Bond No. _______ /_______.
This bond decreases with each, by this guarantee, realized payment.
This bond shall be valid until the Tenderer is selected in the aforementioned Tender
procedure and (in case the whole or partial Tender is accepted) until the moment when
the selected Tenderer concludes the contract with the Contracting Authority and submits
to it the performance bond, but no later than until the expiration of the validity of the
contract.
If we do not receive any claim from you regarding the payment of the guaranteed sum
within 90 days from the deadline for submitting tenders, this guarantee ceases to be
valid regardless of whether it has been returned.
This guarantee is not transferable.
Any disputes between the beneficiary and the bank shall fall within the jurisdiction of the
competent court in New York City and are subject to law, valid in New York City.
Form B-1                                                                                                                                                                       Tender Bond
                                                                                                      Bank
                                                                                        (Seal and signature)


                                        INSTRUCTIONS FOR COMPLETING THE FORM*: Tender Bond (Form B-1) 


The Tenderer may submit equivalent suretyship insurance with an insurance company
with the same content as defined in this sample.
* These instructions need not be enclosed to the bid / the application.

 

2. Form B-2

Form B-2                                                                                                                                                             Performance Bond
                                       PERFORMANCE BOND (GUARANTEE)

Name of the bank:
Place and date:
Beneficiary (Contracting Authority): Permanent Mission of the Republic of Slovenia to the
United Nations in New York, 630 Third Avenue, 20th Floor, New York, N. Y. 10017, USA,
representing the successor states of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia,
namely Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Macedonia, the
Republic of Slovenia and the Republic of Serbia
Guarantee No.
In accordance with the contract ______________________________________
(contract title, contract number, date), concluded between the beneficiary and the
contractor __________________________________________ (name of the Contractor)
for the performance of __________________________ (subject matter of the contract),
in the time limit ____________ (date, days, months), in the quantity and quality,
defined in the contract, the Contractor is bound to perform the following services:
Service of brokering the sale of immovable property listed above by a single real estate
agency, which will be awarded the contract by the successor states of the former SFRY
On the Contractor’s request, we hereby undertake to be irrevocably and unconditionally
bound by this guarantee to pay USD 100,000.00 (in writing one hundred thousand
00/100) within 15 days upon the receipt of your first written claim, if the Contractor does
not fulfill his contractual obligations in agreed quality, quantity and time limits defined in
the aforementioned contract. Our obligation is also valid in case the fulfillment of
contractual obligations is only partial.
The claim invoking the performance bond shall be submitted to the bank and it shall
contain:
1. an original statement of the Contracting Authority invoking the performance bond
in compliance with the previous paragraph, and
2. the original of the Performance Bond No. ________ /________.
This performance bond decreases with each, by this guarantee, realized payment.
This performance bond shall be valid at the latest until __________. After the expiry of
this date, the bond shall be void. Our obligation expires automatically regardless of
whether the bond has been returned.
If at any time during the validity of this bond the beneficiary agrees with the Contractor
to extend the time limit for the execution of the awarded project, or in case the
Contractor fails to fulfill the contractual obligations, the Contractor and the bank may
reach a mutual agreement to extend the validity of this bond.
This bond is not transferable.
Any disputes between the beneficiary and the bank shall fall within the jurisdiction of the
competent court in New York City and are subject to law, which is valid in New York City.


                                                                                          Bank
                                                                              (Seal and signature)


Form B-2                                                                                                                                                                   Performance Bond

                                         INSTRUCTIONS FOR COMPLETING THE FORM*: Performance Bond (Form B-2)


The Tenderer may submit equivalent suretyship insurance with an insurance company
with the same content as defined in the sample.


3. TENDERER INFORMATION SHEET

Invitation to tender for the provision of real estate sales services – the sale of diplomatic                2016
real estate in New Yok (United States of America), Tokyo (Japan), Bonn (Germany), and
Berne (Switzerland)

                                                                  TENDERER INFORMATION SHEET

Tenderer's legal name__________________________________________________________________________

Tenderer's country of
constitution___________________________________________________________________________________
Tenderer's year of
constitution___________________________________________________________________________________
Tenderer's legal
address_____________________________________________________________________________________
Tenderer's authorized
representative (name,
address, telephone
numbers, fax
numbers, e-mail
address)_____________________________________________________________________________________
Eventual partner                       a) New York:    
organizations in                         b) Tokyo:
countries where the                   c) Bonn:
property for sale is                     d) Berne:
located______________________________________________________________________________________
Tenderer's turnover by               2013:                                                       2014:                                                 2015:
year (indicated in local
currency and in EUR
applying the reference
rates of the European
Central Bank -

http://www.ecb.europa.

eu/home/html/index.e

n.html)______________________________________________________________________________________

Submission of tender     yes                              no
guarantee using the
attached Form B-1
(underline)___________________________________________________________________________________
Accept performance       yes                              no
guarantee using the
attached Form B-2
(underline)___________________________________________________________________________________
Evidence of financial     yes                               no  
and business solvency
(underline)___________________________________________________________________________________
Evidence of technical    yes                               no 
and professional
capacities and
references proving the
successful provision of
brokerage services
(underline)___________________________________________________________________________________
Certificate of no              yes                             no
conviction of the
tenderer/legal entity
and its CEO
(underline)___________________________________________________________________________________
Period of validity of
the tender (minimum
taking in consideration
Invitation to tender
(insert dd.mm.yyyy) 

Invitation to tender for the provision of real estate sales services – the sale of diplomatic                 2016
real estate in New Yok (United States of America), Tokyo (Japan), Bonn (Germany), and
Berne (Switzerland)

provisions – deadline
for submitting tender
30 days following
issuing of invitation
and notification of
decision within 50
days from deadline for
submission of tenders
= 80 days) _______________________________________________________________________________
Brokerage fee
(in % of total gross
sales price of
immovable property)____________________________________________________________________________

Suggested method of
sale for each
immovable property
a) Permanent Mission, New York:
b) Residence, New York:
c) Embassy and residence, Tokyo:
d) Embassy, Bonn:
e) Embassy and residence, Berne:

 



Избори за народне посланике Републике Србије - 24. април 2016. године - гласање у иностранству

          Избори за народне посланике Републике Србије расписани су за 24. април 2016. године.


         Обавештавају се сви бирачи који имају боравиште у Републици Ирак да преко Амбасаде Републике Србије у Багдаду могу, најкасније пет дана пре дана закључења бирачког списка, поднети захтев да се у бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.

         Формулари за пријаву бирача за упис у Јединствени бирачки списак у Републици Србији (уколико се утврди да лице није уписано у ЈБС) и пријаву за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству могу се добити обраћањем овој Амбасади на e-mail адресу: embsrbag@yahoo.com


Прилог:

                      О Б А В Е Ш Т Е Њ Е ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТКА О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ

 

Обавештавају се бирачи, који имају боравиште у иностранству, да преко дипломатско - конзуларног представништва Републике Србије могу, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (2. април 2016. године), поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима за народне посланике гласати у иностранству.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима.


Дипломатско - конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству доставља захтев надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи.

По доношењу решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.

Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско - конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско - конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе – www.mduls.gov.rs уношењем податка о јединственом матичном броју грађана.



Oтворена књига жалости поводом погибије Слађане Станковић и Јовице Степића

Службеници Амбасаде Србије у Либији, Слађана Станковић и Јовица Степић, који су новембра 2015. године киднаповани у Либији, погинули су 19. фебруара 2016. године приликом америчког бомбардовања базе терориста у либијском граду Сабрати.

Поводом овог трагичног догађаја, у Амбасади Србије у Багдаду била је отворена књига жалости 22. и 23. фебруара.

Поред запослених у амбасади и локалног особља у књигу жалости уписали су се представници Председништва Р. Ирака, Парламента, појединих министарстава, дипл. кора као и чланови Удружења Ирачана који су студирали у бившој Југославији.



Пријем поводом Дана државности Републике Србије, 15. фебруар 2016.

Амбасада Републике Србије у Багдаду организовала је у понедељак, 15. фебруара 2016. године, пријем у част обележавања Дана државности Србије. Међу многобројним гостима, пријему су присуствовали бројни политички и јавни функционери Републике Ирак, чланови дипломатског кора, као и бројни представници Удружења Ирачана из свих крајева Ирака који су студирали у бившој Југославији. 



Састанак са председником Републике Ирак

Председник Републике Ирак др Фуад Масум састао се 25. новембра 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о политичким односима између две земље и о гласању у УНЕСКО. Они су, такође, истакли своје задовољство због добрих односа између две земље.



Састанак са ирачким министром индустрије и рудних богатстава

Ирачки министар индустрије и рудних богатстава Мохамед Ал-Дараџи састао се 12. новембра 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије, посебно на пољу војне индустрије.



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 7. новембра 2015.

Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 7. новембра 2015. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији. Током састанка разговарано је о њиховим проблемима и активностима у Републици Ирак.



Састанак са ирачким министром унутрашњих послова

Ирачки министар унутрашњих послова Мухамед Салим ал-Габан састао се 2. новембра 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу наоружања и обуке ирачке полиције.



Састанак са ирачким министром за електрику

Ирачки министар за електрику инж. Qassim Mohammed Fahdawi састао се у понедељак 5. октобра 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу енергетике.



"THE TRUTH-NO KOSOVO UNESCO"

Обавештавамо да се документарни филм под називом THE TRUTH-NO KOSOVO UNESCO", а који говори о разарању српске културне баштине на Косову и Метохији, може пронаћи на следећем линку Министарства спољних послова Републике Србије:

http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/2013-05-16-10-43-58/the-truth-no-kosovo-unesco?lang=cyr

Када се погледа филм, сасвим је јасно зашто се Република Србија противи пријему "Косова" у УНЕСКО.



Састанак са ирачким министром културе

Ирачки министар културе Fryad Muhammad Hassan Rwandzi састao се у среду, 26. августа, 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о подршци Ирака српским ставовима у вези са приступањем самопроглашене државе Косово у Унеско. На том састанку српски амбасадор уручио је копију писма министра културе и информисања Републике Србије Ивана Тасовца ирачком министру културе у вези са кампањом за пријем самопроглашене државе Косово у Унеско, чему се Србија одлучно противи. Састанку је присуствовао и конзул Перишић.



Састанак са ирачким министром пољопривреде

Ирачки министар пољопривреде Falah Hassan al-Zaidan састao се у среду, 26. августа, 2015.  у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије у области пољопривреде и ветерине као и о потписивању Меморандума о разумевању између Министарства пољопривреде Републике Ирака и Министарства пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије. Ирачком министру пољопривреде поново је уручен нацрт Меморандума предложене од српске стране 26. маја 2011. године. Састанку је присуствовао и конзул Перишић.



Састанак са ирачким министром комуникација

Ирачки министар комуникација Hassan Kadhim Hassan Rashed састао се у уторак 14. јула о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка, такође, je разговарано о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу комуникација као и о предстојећој посети ирачког минситра Републици Србији 25. јула о. г. Састанку је присуствовао и конзул Перишић.



ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ О ВИЗАМА ЗА УЛАЗАК У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ

НИЈЕДНА АГЕНЦИЈА у Републици Ирак  НИЈЕ ОВЛАШЋЕНА од стране Амбасаде Републике Србије у Багдаду да посредује у добијању виза, нити да гарантује позитиван исход захтева за визе. Захтеви за визу Републике Србије предају се по утврђеној процедури. Информације о томе можете пронаћи на званичном сајту Министарства спољних послова Републике Србије:

http://mfa.gov.rs/en/consular-affairs/entry-serbia/visa-requirements

 



Укидање виза за грађане Катара, Кувајта, Омана и Бахреина ступа на снагу 30. јуна 2015.

Влада Републике Србије донела је одлуку да држављани Катара, Кувајта, Омана и Бахреина могу путовати у Републику Србију без претходног прибављања виза. Одлука ступа на снагу 30. јуна, а односи се на све врсте путних исправа, изузев за путне листове и путне исправе које се издају у складу са међународним уговорима, и ако не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима Републике Србије.
Држављани поменутих земаља могу боравити у Србији укупно 90 дана, у периоду од шест месеци, почев од дана првог уласка.



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 6. јуна 2015.

Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 6. јуна 2015. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији. Током састанка разговарано је о њиховим проблемима и активностима у Републици Ирак.



Састанак са ирачким министром одбране

Ирачки министар одбране др Кхалид ал-Обеиди састао се у среду 3. јуна 2015.  у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу наоружања и обуке ирачке армије као и о посети високе делегације ирачког Министарства одбране Седмом међународном сајму наоружања и војне опреме „Партнер 2015” у Београду од 22. до 25. јуна 2015. 



Састанак са ирачким министром за животну средину

Ирачки министар за животну средину др Кутејбе Ал - Џибури састао се у четвртак 21. маja о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу заштите животне средине као и о потписивању Меморандума о разумевању између Министарства животне средине Републике Ирак и Министарства пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије. Ирачком министру за заштиту животне средине је на састанку уручен и нацрт МоР предложен од српске стране. Том састанку је присуствовао и конзул Дејан Перишић. 



Састанак са ирачким министром за електрику

Ирачки министар за електрику инж. Qassim Mohammed Fahdawi састао се у четвртак 23. априла 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу енергетике. 



Састанак са гувернером Анбара

Гувернер Анбара г. Сохаиб Ал-Рави састао се у суботу, 18. априла, 2015. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Републици Ирак Х. Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима безбедносне сарадње у области наоружавања преко српских компанија. Састанку је присуствовао и конзул Дејан Перишић.



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 18. априла 2015.

Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 18. априла 2015. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији. Током састанка разговарано је о њиховим проблемима и активностима у Републици Ирак.



Састанак са делегацијом ирачког Тениског савеза

Амбасадор Републике Србије у Републици Ирак Њ. Е. г. Радисав Петровић састао се  у недељу, 22. марта 2015. године са г. Меџид Кхалилом, секретаром ирачког Тениског савеза и г. Ријадом Мехдијем, одговорним за финансије у тој организацији. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије у области тениског спорта као и око ангажовања српских фирми за изградњу тениских игралишта у Ираку, такође. Састанку је присуствовао и конзул Дејан Перишић.



Састанак са ирачким министром за животну средину

Ирачки министар за животну средину др Кутејбе Ал - Џибури састао се у четвртак 5. марта о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу заштите животне средине као и о потписивању Меморандума о разумевању између Министарства животне средине Републике Ирак и Министарства пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије. Том састанку је присуствовао и конзул Дејан Перишић. 



Посета министра одбране Републике Србије

Делегација Министарства одбране Републике Србије предвођена министром одбране Републике Србије г. Братиславом Гашићем боравила је у посети Републици Ирак од 24. до 26. фебруара, 2015. године. Том приликом српски министар имао је одвојене сусрете са председником Одбора за одбрану и безбедност ирачког Парламента Хакимом Ал – Замилијем, његовим колегом ирачким министром одбране др Кхалидом ал-Обеидијем, председником Републике Ирак др Фуадом Масумом и замеником ирачког премијера Салех ал-Мутлаком. Током ових састанака разговарано је о билатералним односима две земље као и о начинима за унапређење војне сарадње.



Пријем поводом Дана државности Републике Србије, 15. фебруар 2015.

Амбасада Републике Србије у Багдаду организовала је у недељу, 15. фебруара 2015. године, пријем у част обележавања Дана државности Србије. Међу многобројним гостима, пријему су присуствовали бројни политички и јавни функционери Републике Ирак, чланови дипломатског кора, као и бројни представници Удружења Ирачана из свих крајева Ирака који су студирали у бившој Југославији. 



Сасатанак са председником Одбора за одбрану и безбедност ирачког Парламента

Председник Одбора за одбрану и безбедност ирачког Парламента Хаким Ал – Замили састао се у недељу 8. јануара о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Србије и Ирака на безбедносном плану. Такође је разговарано и о посети Републици Ирак делегације Министарства одбране Републике Србије коју би предводио министар одбране Републике Србије г. Братислав Гашић.



Састанак са ирачким министром одбране

Ирачки министар одбране др Кхалид ал-Обеиди састао се у среду 28. јануара о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између две земље на пољу наоружања и обуке ирачке армије. Такође је разговарано и о посети Републици Ирак делегације Министарства одбране Републике Србије коју би предводио министар одбране Републике Србије г. Братислав Гашић.



Састанак са замеником председника Одбора за привреду и инвестиције ирачког Парламента

Амбасадор Републике Србије у Републици Ирак Њ.Е. г. Радисав Петровић састао се са г. Хартх ал-Хартхијем, народним послаником и замеником председника Одбора  за привреду и инвестиције ирачког Парламента, у амбасади Србије у среду, 21. јануара 2015. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије у економској области и о повратку српских компанија и радника у Ираку. Састанку је присуствовао и конзул Дејан Перишић.



Састанак са начелником Генералштаба војске Републике Ирак

Начелник Генералштаба војске Републике Ирак ген. Бабакир Зибари састао се у среду 14. јануара 2015. године у својој канцеларији Министарства одбране у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу војно – техничке сарадње и о повратку српских инжињера и радника на аеродром у Таџију. 



Састанак са ирачким министром за електрику

Ирачки министар за електрику инж. Qassim Mohammed Fahdawi састао се у понедељак 29. децембра о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу енергетике. 



Састанак са ирачким министром културе

Ирачки министар културе Fryad Muhammed Hassan Rwandzi састао се у четвртак 25. децембра о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу културе. 



Састанак са ирачким министром за телекомуникације

Ирачки министар за телекомуникације Hassan Kadhim Hassan Rashed састао се у среду 17. децембра о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу телекомуникација. 



Састанак са ирачким министром одбране

            Ирачки министар одбране др Кхалид ал-Обеиди састао се у уторак 11. новембра о. г. у својој канцеларији у Багдаду са амбасадором Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисавом Петровићем. Током састанка разговарано је о начинима сарадње између Ирака и Србије на пољу наоружања и обуке ирачке армије. 



НЕРАДAН ДАН У АМБАСАДИ - 11.11.2014.

          Амбасада и конзуларно одељење неће радити у уторак 11.11.2014. године због обележавања Дана Примирја у Првом светском рату.



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 8. новембар 2014.

         Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 8. новембра 2014. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији. Током састанка разговарано је о њиховим проблемима и активностима у Републици Ирак.



Одлука о уласку без виза носиоца страних путних исправа

          Влада Републике Србије је на седници одржаној 30. октобра 2014. године, усвојила Одлуку о уласку без виза носиоца страних путних исправа, који поседују важећу Шенген визу, визу Велике Британије и осталих држава чланица Европске уније или визу Сједињених Америчких Држава и носиоца страних путних исправа који имају регулисан боравак у државама Шенген зоне, државама чланицама Европске уније или Сједињеним Америчким Државама, која је објављена у „Службеном гласнику РС", број 119 од 31. октобра 2014. године и ступа на снагу 8. новембра 2014. године. Овом Одлуком, поменуте категорије страних држављана могу, без виза, улазити, транзитирати и боравити у Републици Србији, најдуже до 90 дана у периоду од шест месеци, с тим да дужина боравка буде усклађена са периодом важења наведених виза или дозвола боравка. Ова Одлука се не примењује на носиоце путних листова и путних исправа које се издају у складу са међународним конвенцијама!



Састанак са Председником Републике Ирак

      Aмбасадор Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисав Петровић имао је 15. октобра 2014. састанак са Председником Републике Ирак др Фуадом Масумом (Muhammad Fuad Masum). Том приликом Председнику Ирака уручена је честитка Председника Републике Србије Томислава Николића поводом његовог избора на ту функцију, а такође су му пренете и жеље за више успеха у обављању задатака везаних за напредак и мир у Ираку. Током састанка било је речи и о билатералним односима између две земље и унапређењу истих. 



Састанак са Председником Парламента Републике Ирак

     Aмбасадор Републике Србије у Ираку Њ.Е. г. Радисав Петровић имао је 30. септембра 2014. састанак са Председником Парламента Републике Ирак др Салимом ал-Џабуријем у Парламенту Ирака. Том приликом Председнику Парламента уручена је честитка Председника Парламента Републике Србије Маје Гојковић поводом његовог избора на ту функцију. Током састанка било је речи и о билатералним односима између две земље и унапређењу истих. 



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 6. септембар 2014.

Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 6. септембра 2014. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији. Састанку је присуствовао и амбасадор Републике Србије у Багдаду Њ. Е. Радисав Петровић. 

 



Конзуларно одељење Амбасаде РС неће радити до 1. августа 2014.

Због предстојећих летњих годишњих одмора Конзуларно одељење Амбасаде РС у Багдаду неће радити до 1. августа 2014. године. Захваљујемо се на разумевању. 



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 7. јун 2014.

Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 7. јуна 2014. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији. Састанку је присуствовао и Yonadam Kanna, посланик ирачког парламента. 



Посета Садр покрета Амбасади

Поводом уписивања у Књигу жалости Амбасаду је 28. маја 2014. године посетио С. Ал-Дареџи, који је задужен за међународне односе у Ал-Ахрар Блоку (Садр покрет). Том приликом он је изразио саучешће српском народу и Србији и изразио наду у бољу будућност. С. Ал-Дареџи је разговарао са српским амбасадором Њ. Е. Радисавом Петровићем и конзулом Дејаном Перишићем. Током разговора обе стране су подсетиле на традиционално добре и пријатељске односе обе земље.

 



Поплаве у Србији: Састанак са Удружењем ирачких бивших студената, 20. мај 2014.

Поводом поплава у Републици Србији Амбасада РС организовала је у уторак 20. маја 2014. године састанак са Удружењем Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој СФРЈ. Они су информисани о трагичним последицама поплава у Србији и замољени су да помогну Србији (коју називају и својом другом земљом). Састанку је присуствовало око 30 бивших студената.



Хитне потребе Црвеног крста Републике Србије

Црвени крст Републике Србије обавестио је да му је у овом тренутку најпотребније следеће:

- душеци

- постељина

- кревети на расклапање

- пелене за децу и одрасле

- чарапе

- веш

- дечја одећа

- батеријске лампе

- батерије за батеријске лампе

- средства за хигијену (сапун, тоалетни папир, папирни убруси, хигијенски улошци, четкице за зубе, зубне пасте)

- Асепсол ознаке 5П

- гумене чизме.

 



Информације о поплавама

Влада Републике Србије прогласила је 15. маја 2014. године ванредну ситуацију на територији Републике Србије због опасности од поплава проузрокованих вишедневним падавинама.

Министарство спољних послова Републике Србије формирало је Кризни штаб, који ће координирати активности везане за прикупљање хуманитарне помоћи и донација из иностранства.

Контакти Кризног штаба Министарства спољних послова:
тел: +381-66-8066-224
е-mail: kriznistab@mfa.rs


Све дипломатске мисије и међународне организације акредитоване у Републици Србији, као и сва дипломатско-конзуларна представништва Републике Србије у иностранству, обавештени су о најнеопходнијој опреми и средствима која су надлежним органима Републике Србије потребна ради збрињавања угроженог становништва и санирања последица поплава. Такође, достављени су им и бројеви жиро-рачуна које је отворила Влада Републике Србије.

Mинистарство спољних послова изражава захвалност свим страним државама и појединцима који су понудили помоћ Републици Србији.

Упутства за уплату средстава из иностранства - floodrelief.gov.rs
Инструкцију за уплате девизних средстава на жиро-рачун можете преузети овде.

Упутства за достављање хуманитарне помоћи – молимо све грађане који желе хуманитарну помоћ прикупљену у иностранству да допреме за Србију да се обрате најближем конзуларном представништву Републике Србије, са попуњеним обрасцем о садржају пошиљке, који можете наћи овде, како би исти оверили пре пута за РС.
* * *

Достава хуманитарне помоћи из ЕУ преко Републике Хрватске

За допремање хуманитарних пошиљки из земаља ЕУ кроз РХ препоручује се коришћење царинског прелаза Бајаково, који је 24 часа дневно отворен за промет свих роба и на којем раде све граничне инспекцијске службе.

Пошиљаоцима се препоручује да поднесу извозну царинску декларацију у земљи одашиљања или у некој другој успутној ЕУ чланици ради бржег завршетка процедура на граници ЕУ.

За робу у вредности до 3000 € извозна декларација се може поднети у свакој излазној граничној царинској канцеларији.

ОПШТЕ ИНФОРМАЦИЈЕ за лакше слање хуманитарних пошиљки:

1. За пошиљке које шаљу хуманитарне организације регистроване у некој од држава чланица ЕУ

   - потребно је поднети извозну царинску декларацију:
хуманитарне организације са седиштем у некој од држава чланица ЕУ могу поднети извозну декларацију у матичној земљи, било којој другој држави чланици ЕУ или у РХ. Ако декларацију подносе на некој царинској канцеларији у РХ извозник може користити AD HOC EORI број
хуманитарне организације са седиштем у РХ на извозној декларацији морају користити додељени EORI број
2. Пошиљке које шаљу остала правна лица из ЕУ

   - потребно је поднети извозну царинску декларацију:
извозну декларацију могу поднети у матичној држави, било којој другој држави чланици ЕУ или у РХ. Ако правно лице шаље хуманитарну пошиљку у своје име, на декларацији се обавезно уписује EORI број декларанта,
уз извозну декларацију прилаже се гратис рачун или изјава да се ради о гратис пошиљци хуманитарне помоћи са пописом робе.
3. Пошиљке које шаљу дипломатска представништва

   - потребно је поднети извозну царинску декларацију:
извозну декларацију могу поднети у било којој држави чланици или у РХ
ако се декларација подноси у РХ извозник може користити AD HOC EORI број
извозној декларацији потребно је приложити попис робе и потврду да се ради о пошиљци хуманитарне помоћи, потписану и оверену од стране дипломатско конзуларног представништва Републике Србије из земље одакле се помоћ упућује
препоручује се да се такве пошиљке најаве из дипломатског представништава који пошиљку шаље преко и-мејл адресе: operativno@carina.hr4. Пошиљке које шаљу физичка лица и групе грађана

   - извоз ових пошиљки обавља се уз усмено декларисање робе и уз обавезно прилагање пописа робе.

За више информација погледати овде.


Хрватске аутоцесте ослободиле су плаћања путарине возила која преносе хуманитарну помоћ за угрожена подручја у Хрватској, БиХ и Србији.
Због евиденције бесплатних пролазака, потребно је доставити назив организације или име и презиме, регистарску ознаку и тип возила, као и податке о улазној и излазној наплатној рампи, на мејл: info@hac-onc.hr
Саопштење Хрватских аутоцеста можете погледати овде.
* * *

 

Више информација о спасилачким напорима и најважнијим информацијма можете наћи на сајту Министарства унутрашњих послова: http://www.mup.gov.rs/



Конференција за новинаре у амбасади РС, 22. Мај 2014.

            У четвртак 22.05. о. г. у просторијама Амбасаде РС у Багдаду организована је конференција за новинаре у вези са поплавама у РС. Бројним новинарима и телевизијским репортерима амб. Петровић је објаснио узроке и последице највећих поплава у историји наше земље и упознао их са начинима достављања помоћи у РС. 



Отворена Књига жалости у Амбасади Републике Србије

          Поводом смрти и страдања великог броја грађана Влада Републике Србије прогласила је тродневну жалост 21, 22. и 23. маја 2014. године. У погледу те одлуке у Амбасади Републике Србије у Багдаду је отворена Књига жалости  21, 22. и 25. маја од 9 до 14 часова.

 

 



Отворен PayPal рачун за жртве поплаве

           Влада Републике Србије саопштила је данас да је од 18. маја могућа уплата хуманитарне помоћи жртвама поплава у Србији путем PayPal сервиса из 193 земље и региона.Рачун припада дипломатском представништву Србије у Бриселу, одакле се новац директно пребацује на рачун Владе Србије намењен помоћи угроженима од поплава. Донације путем PayPal сервиса могу се уплатити на: floodrelief@gov.rs.



Поплаве у Републици Србији, Мај 2014.

       

          Влада Републике Србије прогласила је ванредну ситуацију на територији Републике Србије због опасности од поплава. Помоћ може да се уплати на наменски девизни рачун за уплату средстава за отклањање последица од поплава 01-504619-100193230-000000-0000. Инструкције за уплате из иностранства можете погледати у прилогу.

PAYMENT INSTRUCTIONS - USD

SWIFT MESSAGE FIN 103

FIELD 32A:                                                    VALUE DATE - CURRENCY - AMOUNT

FIELD 50K:                                                    ORDERING CUSTOMER

FIELD 56A:                                                     BKTRUS33

/INTERMEDIARY/

FIELD 57A:                                                     /04415465

/ACC. WITH BANK/                                       NBSRRSBG

FIELD 59:                                                       /RS35908504619019323080

(BENEFICIARY)                                            MINISTARSTVO FINANSIJA

                                                                         UPRAVA ZA TREZOR

FIELD 70:                                                       DETAILS OF PAYMENT



Ускршњи и првомајски празници 2014. godine

                       Обавештавамо вас да Амбасада Републике Србије у Багдаду неће радити у недељу 20. априла и понедељак, 21. априла 2014. због прославе Ускршњих празника, као и у четвртак 1. маја 2014. године.



Оглас за куповину блиндираног службеног возила - општи услови, 18.04.2014.

Наручилац: Амбасада РС Багдад

Адреса: Багдад, Jadriya Building No. 16, Zukak 35, Mahala 923, Hay Babil

Место: Багдад


На основу  Директиве о набавкама у дипломатско-конзуларним представништвима РС, бр.716/ГС од 20.05.2013 год. и Упутства о спровођењу набавки У ДКП РС у иностранству бр.716-2/ГС од 03.07.2013 год, ДКП РС Багдад

oбјављује

ПОЗИВ   ЗА   ПОДНОШЕЊЕЊЕ   ПОНУДЕ
Врста поступка: набавка велике вредности

Предмет  набавке: службено блиндирано возило за потребе ДКП (редни број набавке-План) 1

Опис предмета  набавке:
Набавка службеног блиндираног возила за потребе ДКП

Рок и начин подношења понуде:
10 дана од дана објављивања огласа, електронским путем.

Критеријум и елементи критеријума за избор најповољније понуде:

Најнижа понуђена цена

Подношење понуда (рок, место, време, начин, назнака...):

Рок за подношење понуда је од 18.04. до 28.04.2014. године, ДКП Багдад, најкасније до 28.04.2014. до 14.00 часова.

Отварање понуда извршиће се комисијски (место, време):

ДКП Багдад, 28.04.2014. г. у 16.00 часова.

Рок за доношење одлуке о додели уговора:

///

Контакт (особа, место, време, број телефона, e-mail адреса...):

Конзул Дејан Перишић, Багдад, 09.00 до 15.00 часова, 009647809270088, embsrbag@yahoo.com.

Остале информације:

///

 



Оглас за куповину блиндираног службеног возила - карактеристике, 18.04.2014.


Наручилац: Амбасада РС Багдад

Адреса: Багдад, Jadriya Building No. 16, Zukak 35, Mahala 923, Hay Babil

Место: Багдад


На основу  Директиве о набавкама у дипломатско-конзуларним представништвима РС, бр.716/ГС од 20.05.2013 год. и Упутства о спровођењу набавки У ДКП РС у иностранству бр. 716-2 /ГС од 03.07.2013 год, ДКП РС Багдад

oбјављује

ЈАВНИ  ПОЗИВ  ЗА  ПРИКУПЉАЊЕ  ПОНУДА
(преко конкурсне документације)
Врста поступка: набавка велике вредности

Предмет  набавке: Набавка службеног блиндираног возила за потребе ДКП РС (редни број из Плана) 1

Опис предмета  набавке:

Путничко полутеренско, блиндирано (класе Б6) службено возило, запремине мотора од 4.000 ccм до 5.000 ccм. ТОЈОТА Ланд крузер, бензинац, са 5 и више седишта или одговарајуће возило y овој класи.

Услови за учествовање у поступку (право учешћа, докази о испуњености услова...):

Сва правна и физичка лица регистрована за обављање ове делатности.

Критеријум и елементи критеријума за избор најповољније понуде:

Најнижа понуђена цена и задовољавајући квалитет возила.

Увид и преузимање конкурсне документације (услови, место, време, рок...):

Сајт ДКП Багдад

Подношење понуда (рок, место, време, начин, назнака...):

Рок за подношење понуда је од 18.04. до 28.04.2014. године, ДКП Багдад, најкасније до 28.04.2014 до 14.00 часова.

Отварање понуда (место, време, присуство заинтересованих ДА/НЕ):

ДКП Багдад, 28.04.2014. г. у 16.00 часова.

Рок за доношење одлуке о избору најповољније понуде:

///

Контакт (особа, место, време, број телефона, e-mail адреса...):

Конзул Дејан Перишић, Багдад, 09.00 до 15.00 часова, 009647809270088, embsrbag@yahoo.com

Остале информације:

///

 


 



Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 12. април 2014.

      Амбасада Републике Србије организовала је у суботу, 12. априла 2014. године, редован састанак чланова Удружења Ирачана из целог Ирака који су студирали у бившој Југославији.

 



Пријем поводом Дана државности РС, 17. фебруар 2014.

          Амбасада Републике Србије у Багдаду организовала је, 17. фебруара 2014. године, пријем у част обележавања Дана државности Србије. Међу многобројним гостима, пријему су присуствовали бројни политички и јавни функционери Републике Ирак, чланови дипломатског кора, као и бројни представници Удружења Ирачана из свих крајева Ирака који су студирали у бившој Југославији.



Посета провинцији Васит 02.10.2013.

        Амбасадор Републике Србије у Багдаду г. Радисав Петровић посетио је 2. октобра 2013. године провинцију Васит у Републици Ирак. Амбасадор Петровић је имао састанке са високим представницима те покрајине у Куту, главном граду Васита. Г. Петровић се састао са гувернером провинције г. Махмудом Абдаларзом Мулахом Талалом, који је и позвао амбасадора РС да посети Васит. Том приликом амбасадор је имао састанак са председником провинцијског савета и председником Привредне коморе Васита. Гувернер покрајине понудио је два пројекта српским компанијама који се односе на уређење градске инфраструктуре. Вредност тих пројеката је око 85 милиона америчких долара.    

  

 

 

 

 

 

 



Сервис за брзе одговоре

            Обавештавамо да је Канцеларија за сарадњу са дијаспором и Србима у региону основала сервис за брзе одговоре са намером да пружи помоћ у процесу добијања одговора на питања дијаспоре и Срба у региону која су у надлежности државних органа (лична документа, држављанство, статусна питања, питања својине, допунске школе и друга просветна питања). Питања се могу поставити електронским путем (сајт Канцеларије: www.dijaspora.gov.rs), путем телефона (број +381 11 3202 937) и личним достављањем у пријемно одељење брзих одговора: Београд, Васина 20, радним даном од 09:00 до 16:00 часова. 



"Обавештење за упис у бирачки списак података о томе да ће бирачи гласати у иностранству"

Председник Републике Србије Томислав Николић, 29.01.2014. потписао је Указ о распуштању Скупштине Републике Србије и Одлуку о расписивању парламентарних избора који су заказани за 16. март 2014. године ("Службени гласник РС" бр. 8 од 29.01.). Надлежно Министарство правде и државне управе Републике Србије издало је "Обавештење за упис у бирачки списак података о томе да ће бирачи гласати у иностранству". У Обавештењу се истиче да бирачи који имају боравиште у иностранству, могу преко ДКП РС поднети општинској, односно градској управи, по месту њиховог пребивалишта у земљи, захтев за давање обавештења о подацима, који су о њима уписани у Јединствени бирачки списак. Уколико бирач који има пребивалиште у иностранству није уписан у Јединствени бираачки списак  у РС, мора поднети истовремено и захтев за упис у бирачки списак и пријаву за гласање у иностранству. Захтев се подноси директно општинској, односно градској управи или преко дипломатско-конзуларног представништва РС у иностранству, уз прилагање одговарајуће документације, након чега надлежни општински орган доноси решење о упису. Бирачи подносе захтев преко ДКП најкасније пет дана пре дана закључења Јединственог бирачког списка (22.02.2014.). Увид у Јединствени бирачки списак може да се изврши и електронским путем на званичној Интернет страници Министарства правде и државне управе - www.mpravde.gov.rs. Такође, све релевантне информације за спровођење избора могу се наћи на сајту Републичке изборне комисије - www.rik.parlament.gov.rs.



Вести
Дан државности Републике Србије
Одлука о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом допиносе јачању веза матице и дијаспоре
Oтварањe радова на обнови Клуба високих команданата Министарства oдбране, 13.1.2024. год.
Пријављивање за гласање у иностранству
Сусрет амбасадора Србије са министром одбране
Председник Вучић примио акредитивна писма новог амбасадора Ирака
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ПОЛОЖИО ЗАКЛЕТВУ
СЕЛАКОВИЋ: СРБИЈА АКТИВНО УКЉУЧЕНА У СУЗБИЈАЊЕ ТЕРОРИЗМА,
Интензивирати политички дијалог Србије и Ирака
Амбасадор Урош Балов са првим потпредседником парламента Републике Ирак
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ ДО 12. МАРТА
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ НА ИЗБОРИМА 3. АПРИЛА 2022. ГОДИНЕ
ЧЛАНСТВО У ЕУ И СТАБИЛАН РЕГИОН ПРИОРИТЕТИ СРБИЈЕ
ПРЕДСЕДНИЦА ВЛАДЕ БРНАБИЋ НА ГЛОБАЛНОМ КОВИД-19 САМИТУ У ОРГАНИЗАЦИЈИ БЕЛЕ КУЋЕ
ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА, СЛОБОДЕ И НАЦИОНАЛНЕ ЗАСТАВЕ
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ: ОДЛУЧИЛИ СМО - НАШ ЦИЉ ЈЕ ЕУ, АЛИ ЈЕ КИНА ВАЖАН
СРБИЈА ОСТВАРИЛА ВЕЛИКИ УСПЕХ У ОБЛАСТИ ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ
ОБРАЋАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ НА СЕДНИЦИ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА
СЕЛАКОВИЋ: ПРИШТИНА ИСТРАЈАВА У КАМПАЊИ МРЖЊЕ ПРЕМА СРПСКОМ НАРОДУ
ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СЕЋАЊА НА 17. МАРТ 2004. ГОДИНЕ - ПОГРОМ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
Сусрет амбасадора Србије са првим потпредседником ирачког парламента
МИТРОПОЛИТ ЗАГРЕБАЧКО-ЉУБЉАНСКИ ПОРФИРИЈЕ ИЗАБРАН ЗА ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ
ВУЧИЋ: СРБИЈА СПРЕМНА ЗА ДИЈАЛОГ О КИМ, АЛИ НЕЋЕ БИТИ
Министар Селаковић: Нови амбасадори циљеви исти
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА СРБИЈЕ
ПОНОВЉЕНИ КОНКУРСИ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА, УПРАВЕ ЗА САРАДЊУ СА ДИЈАСПОРОМ И СРБИМА У РЕГИОНУ ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА
ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ - НАСТАВАК СПРОВОЂЕЊА ИЗБОРНИИХ РАДЊИ
ДЕЖУРНИ БРОЈ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ У ЕПИДЕМИЈИ ВИРУСА КОРОНА
ОБАВЕШТЕЊЕ О ГЛАСАЊУ У ИНОСТРАНСТВУ - ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ
Корона вирус у Ираку - број за хитне случајеве !
Укидање виза за носиоце дипломатских и службених пасоша
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ АЗЕРБЕЈЏАН, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ БУРУНДИ
ПРАЗНИК РАДА – НЕРАДНИ ДАНИ
УСКРШЊИ ПРАЗНИЦИ – НЕРАДНИ ДАНИ
Нова платформа Радио-телевизије Србије
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА ДИЈАСПОРЕ
ВЛАДА СЕНТ ВИНСЕНТА И ГРЕНАДИНА УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ КОЛУМБИЈЕ УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ГРУЗИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ЧЕТИРИ (4) ДРЖАВЕ РЕГИОНА КАРИБА И ДВЕ (2) ДРЖАВЕ РЕГИОНА ЛАТИНСКЕ АМЕРИКЕ
Ступио је на снагу споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Гватемале о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша
Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Суринам, носиоце свих пасоша
Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша
ОДЛУКА ИСЛАМСКЕ РЕПУБЛИКЕ ИРАН О УКИДАЊУ ВИЗА ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
Важност повезивања привреда Србије и Ирака
Министар Дачић и митрополит Хазим о приликама на Блиском Истоку и Балкану
Шефови дипломатија Србије и Ирака о унапређењу економске, образовне и културне сарадње
Историјски значај пријатељских односа Србије и Ирака
Министар Дачић и министар одбране Ирака Хајали о потенцијалима за унапређење сарадње две земље
Одлука о укидању виза за држављане Р. Индонезије, носиоце обичних пасоша
Укидање виза за носиоце дипломатских и службених пасоша Србије и Индонезије
Укидање виза за носиоце дипломатских и службених пасоша Србије и Тајланда
Одлука о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Малезије
Одлука о укидању виза за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша
Одлука о укидању виза за држављане Републике Индије, носиоце обичних пасоша
Промена визног режима - Киргистан (дипломатски и службени пасоши)
Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду
Избори за председника Републике Србије - гласање у иностранству
Информација о Закону о регулисању јавног дуга Р. Србије по основу неисплаћене девизне штедње грађана
ПОЗИВ ЗА УВОЂЕЊЕ У ВОЈНУ ЕВИДЕНЦИЈУ МЛАДИЋА РОЂЕНХ 1999. И ПРЕ
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о укидању виза за носиоце обичних пасоша
ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ – ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)
Избори за народне посланике Републике Србије - 24. април 2016. године - гласање у иностранству
Oтворена књига жалости поводом погибије Слађане Станковић и Јовице Степића
Пријем поводом Дана државности Републике Србије, 15. фебруар 2016.
Састанак са председником Републике Ирак
Састанак са ирачким министром индустрије и рудних богатстава
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 7. новембра 2015.
Састанак са ирачким министром унутрашњих послова
Састанак са ирачким министром за електрику
"THE TRUTH-NO KOSOVO UNESCO"
Састанак са ирачким министром културе
Састанак са ирачким министром пољопривреде
Састанак са ирачким министром комуникација
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ О ВИЗАМА ЗА УЛАЗАК У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
Укидање виза за грађане Катара, Кувајта, Омана и Бахреина ступа на снагу 30. јуна 2015.
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 6. јуна 2015.
Састанак са ирачким министром одбране
Састанак са ирачким министром за животну средину
Састанак са ирачким министром за електрику
Састанак са гувернером Анбара
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 18. априла 2015.
Састанак са делегацијом ирачког Тениског савеза
Састанак са ирачким министром за животну средину
Посета министра одбране Републике Србије
Пријем поводом Дана државности Републике Србије, 15. фебруар 2015.
Сасатанак са председником Одбора за одбрану и безбедност ирачког Парламента
Састанак са ирачким министром одбране
Састанак са замеником председника Одбора за привреду и инвестиције ирачког Парламента
Састанак са начелником Генералштаба војске Републике Ирак
Састанак са ирачким министром за електрику
Састанак са ирачким министром културе
Састанак са ирачким министром за телекомуникације
Састанак са ирачким министром одбране
НЕРАДAН ДАН У АМБАСАДИ - 11.11.2014.
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 8. новембар 2014.
Одлука о уласку без виза носиоца страних путних исправа
Састанак са Председником Републике Ирак
Састанак са Председником Парламента Републике Ирак
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 6. септембар 2014.
Конзуларно одељење Амбасаде РС неће радити до 1. августа 2014.
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 7. јун 2014.
Посета Садр покрета Амбасади
Поплаве у Србији: Састанак са Удружењем ирачких бивших студената, 20. мај 2014.
Хитне потребе Црвеног крста Републике Србије
Информације о поплавама
Конференција за новинаре у амбасади РС, 22. Мај 2014.
Отворена Књига жалости у Амбасади Републике Србије
Отворен PayPal рачун за жртве поплаве
Поплаве у Републици Србији, Мај 2014.
Ускршњи и првомајски празници 2014. godine
Оглас за куповину блиндираног службеног возила - општи услови, 18.04.2014.
Оглас за куповину блиндираног службеног возила - карактеристике, 18.04.2014.
Састанак чланова Удружења Ирачана који су студирали у бившој СФРЈ, 12. април 2014.
Пријем поводом Дана државности РС, 17. фебруар 2014.
Посета провинцији Васит 02.10.2013.
Сервис за брзе одговоре
"Обавештење за упис у бирачки списак података о томе да ће бирачи гласати у иностранству"
Архива вести